ÜST MENÜ

BM Forumu: Küresel Hedeflere 2030 yılına kadar ulaşabilmek için keskin odaklanma gerekli

Ekonomik ve Sosyal İşlerden sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Liu Zhenmin. Fotoğraf: Manuel Elias

Ekonomik ve Sosyal İşlerden sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Liu Zhenmin. Fotoğraf: Manuel Elias

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Forumu New York’ta başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan BM Ekonomik ve Sosyal İşler Genel Sekreter Yardımcısı Liu Zhenmin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH) ulaşmak için sadece 12 yıl kaldığını ancak hedeflere ulaşmanın kesinlikle mümkün olduğunu söyledi.

Zhenmin hedeflere ulaşmak için politika belirleyicilerin tereddütsüz dikkatine, hedeflerin keskin bir odaklanma ile uygulanmasına ve acilen bunların yapılması gerektiği duygusuna ihtiyaç olduğunu ifade etti.

18 Temmuz tarihine kadar devam edecek olan BM Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Forumu hükümet temsilcileri, iş dünyası ve sivil toplum temsilcilerinin de olduğu binden fazla katılımcıyı bir araya getiriyor.

Forum sırasında 2015 yılında 193 üye devletin kabul ettiği Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada sağlanan ilerleme tartışılacak, BM Genel Sekreterinin yıllık Sürdürülebilir Kalkınma ilerleme raporu temel alınarak nelerin işlediği, nerelerde sorun olduğu masaya yatırılacak.

Liu “Dünya liderlerinin yoksulluğu ve açlığı sona erdirme, gezegenimizi koruma, barışçıl toplumlar oluşturma ve ekonomik, sosyal ve teknolojik ilerlemeyi hızlandırma ve en geride kalanlara ulaşmayı hedefleyen bir vizyonu uygulamayı taahhüt etmelerinden bu yana 3 yıl geride kaldı” dedi.

10 yıl öncesine kıyasla insanların daha iyi hayatlar yaşadığını ifade eden Liu, 2000 yılında aşırı yoksulluk içinde yaşayan insanların oranı yüzde 27 iken 2017 yılında bu oranın yüzde 9’a düştüğünü kaydetti.

Genel Sekreter yardımcısı ancak iklim değişikliği ile bağlantılı kuraklık ve afetlerin ve dünyada devam eden ihtilafların daha hızlı ilerlemeyi engellediğini belirtti.

BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Başkanı Marie Chatardová da Forum’da yaptığı konuşmada hedeflere ulaşmada sadece bağlılık ve iyi niyetin yeterli olmayacağını vurguladı. Chatardová “sivil toplum, özel sektör, akademi çevreleri ve diğer aktörlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini nasıl ileriye götürmeye yardımcı olabileceklerini araştırdık” diye konuştu.

Forum sırasında 47 ülke SKH’lere ulaşmada başarıları, zorlukları, deneyimleri ve öğrenilen dersleri paylaşacaklar. Chatardová Forum sonunda benimsenecek olan deklarasyonun uluslararası topluluğun 2030 Gündemini gerçekleştirme amacını tereddütsüz taahhüt eden güçlü bir siyasi mesajı ifade edeceğini umduğunu kaydetti.

Columbia Ünversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Direktörü Jeffrey Sachs’da Forum’da yaptığı açılış konuşmasında dünyada kimsenin yoksulluk içinde yaşamaması için yeterli kaynak olduğunu ve yoksullukla mücadele eden ülkelere kalkınmış ülkelerin yardım etmesinin çok da büyük çaba gerektirmeyeceğini belirtti.

Ekibi ve Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağının topladığı bilgileri paylaşan Sachs SKH’lara ulaşmada en iyi ilerlemeyi İsveç’in sağladığını ve Avrupa’nın en iyi performans gösteren bölge olduğunu kaydetti.

SKH’lara ulaşmaya en yakın 10 ülkenin aynı zamanda Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında da benzer bir yerde olduğunu ifade eden Sachs “sürdürülebilir kalkınma mutluluğa giden yoldur” dedi.

Sachs vergilerin en yüksek olduğu ülkelerin en mutlu ülkeler olmasına dikkat çekerken, İsveçlilerin ulusal gelirlerinin yarısını kaliteli eğitim ve sağlık için harcanmasını iyi bir şey olduğunu düşündüklerini belirtti.

Forum her yıl ECOSOC ev sahipliğinde toplanıyor. Bu yıl sürdürülebilir ve güçlü toplumlara dönüşme temasıyla toplanan Forum’da 17 hedefin 6’sına odaklanılıyor. Bu hedefleri 6. Hedef olan temiz su ve sıhhi koşullar, 7. Hedef olan erişilebilir ve temiz enerji, 11. Hedef olan sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları, 12. Hedef olan sorumlu tüketim ve üretim, 15. Hedef olan karasal yaşam ve 17. Hedef olan hedefler için ortaklıklar oluşturuyor.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb