ÜST MENÜ

BM Forumu: SKH’lerde ilerleme sağlandı ama yeterli hızda değil

2018 Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu Bakanlar toplantısı açılışı. Fotoğraf: BM/Loey Felipe

2018 Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu Bakanlar toplantısı açılışı. Fotoğraf: BM/Loey Felipe

Birleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezinde devam eden Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumunda bu hafta Bakanlar düzeyindeki toplantılar başladı. Toplantılarda Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH) ulaşmak için hız kesmeden devam etmenin yolları tartışılıyor.

Bakanlar toplantısının açılış konuşmasını yapan BM Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanı Marie Chatardová ilk bakışta ilerlemenin olumlu göründüğünü söylemesine rağmen aşırı yoksulluğun 1990 yılında görülen rakamın üçte biri olmasına karşın hala dünya nüfusunun 10.9’unun aşırı yoksul olduğunu, artık Dünya nüfusunun yüzde 71’inin elektriğe erişimi olmasına karşın hala 1 milyar insanın karanlıkta olduğunu vurguladı.

Chatardová “İlerleme var ancak Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini 2030 yılına kadar yakalayacak hızda değil” dedi.

BM Genel Kurulu Başkanı Miroslav Lajčák da yaptığı konuşmada artık kaybedecek zamanın kalmadığını vurguladı. Lajčák aşırı yoksulluk, insanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşamasını sağlayacak sağlık hizmeti yenilikleri, çocuk işçiliğinin azalması ve daha çok çocuğun okula gitmesi konularındaki ilerlemeye dikkat çekti. Ancak önümüzde aşılması gereken çok önemli sorunlar olduğunu da ekledi. Aşırı yoksulluğun azaldığını ancak hala var olduğunu, tedavi edilebilir hastalıklardan hala çok sayıda kişinin öldüğünü, hala her 6 insandan birinin güvenli içme suyuna erişimi olmadığını, kadınlar ve kız çocuklarının hala dışlanıp baskı altında tutulduklarını ve “gezegenin hakikaten eridiğini” belirtti ve “Dahası su, gıda, enerji ve barınma taleplerimiz hali hazırda sürdürülebilir değil” ifadesini kullandı.

Toplantıda konuşan BM Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed de anne çocuk ölümleri, erken yaşta evlilikler, küresel istihdam ve ormanların kaybının azalması yönündeki ilerlemelere dikkat çekti. Ancak Mohammed aynı zamanda 2015 yılında 777 milyon olan yetersiz beslenmiş insan sayısının 2016 yılında 815’e çıktığını ve bu durumun kimseyi geride bırakmamak yönünde verdiğimiz sözü temelden zayıflattığını kaydetti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb