ÜST MENÜ

BM: Gazze’de hastaneler akaryakıt sıkıntısı nedeniyle kapanmak üzere

İşgal altındaki Filistin toprakları İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick (soldan ikinci) Gazze’deki El Kuds Hastanesini ziyarette (arşiv). Fotoğraf: OCHA/Mustafa El Halabi

İşgal altındaki Filistin toprakları İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick (soldan ikinci) Gazze’deki El Kuds Hastanesini ziyarette (arşiv). Fotoğraf: OCHA/Mustafa El Halabi

Birleşmiş Milletler’in İşgal altındaki Filistin toprakları İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick Gazze Şeridi’nde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hastaneler gibi kuruluşlara verilen akaryakıtın hızla tükenmekte olduğunu bildirdi.

McGoldrick, akaryakıt sıkıntısı nedeniyle en az bir hastanenin 1-2 saat süreyle kapatılmak zorunda kaldığını ve diğerlerinin de hizmetlerini çok önemli ölçüde kısıtladığını belirtti.

Günde 20 saat süreyle karartmaların yaşandığını Gazze’de eğer derhal akaryakıt sağlanmazsa insanların hayatlarının tehlikeye gireceği uyarısında bulunan McGoldrick özellikle kalp ve diyaliz hastaları ile yoğun bakımdaki yeni doğanların büyük risk altında olduklarını ekledi.

İsrail yetkilileri 16 Temmuz tarihinden bu yana yeni ithalat ihracat kısıtlamaları çerçevesinde Gazze’ye petrol girmesine izin vermiyor. Bölgeden gelen haberlere göre Gazze’den İsrail’e atılan yanan uçurtmalara karşılık İsrail bu kısıtlamaları getirdi.

McGoldrick konuyla ilgili yaptığı açıklamada İsrail’e bu kısıtlamaları son vermeye ve donor ülkeleri de Ağustos ayı başında bitecek olan petrol için acilen fon sağlamaya çağırdı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ne göre yılda 150 bin kişiye hayat kurtaran sağlık hizmeti sunan El Kuds Hastanesi akar yakıt olmaması nedeniyle birkaç gün içinde kapanabilir.

Gazze’deki 4 başka hastane de 3 gün içinde akar yakıtsız kalacağı için Gazze halkına gerekli sağlık hizmetlerini kısıtlayacak.

Filistin Sağlık Bakanlığı akar yakıt sıkıntısı nedeniyle acil durum önlemleri aldı. Acil olmayan 7 bin ameliyat ertelendi. En büyük risk altındakileri yeni doğanlarında aralarında olduğu ve elektrikle çalışan aletlere bağlı olarak tedavi edilen 2 bin kadar hasta oluşturuyor. Hastanelerin kapanmasından 1,27 milyon insan doğrudan etkilenecek.

Her ay BM 220 hastane ve kinik ile su ve kanalizasyon birimleri ve katı atık toplama hizmetleri için Gazze’de 950 bin litre akaryakıt dağıtımı yapıyor.

Hamas tarafından yönetilen Gazze’deki insani durum İsrail’in uyguladığı ambargo ve abluka nedeniyle olumsuz etkilenmeye devam ediyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb