ÜST MENÜ

Guterres BM Gençlik Forumuna seslendi: “Gençlerin fikirlerine, enerjisine ve yaratıcılığına ihtiyacımız var”

youthforum2019

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres toplumsal, ekonomik ve çevresel sorunlarla yüzleşilmezse Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmanın mümkün olmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler’in Genel Merkezi New York’ta toplanan BM Gençlik Forumunda konuşan Guterres yoksulluğa son verecek ve sağlıklı bir gezegende herkese refah getirecek fırsatın bir nesilde bir kere ele geçebileceği uyarısında bulundu.

Guterres karşımıza çıkan her sorunun bir ortak noktası olduğunu bunun da iktidarda olanların sorumluluklarını yerine getirmeleri, insanlar ve gezegenimiz için doğru olanı yapmaları ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Gençlerin cesaret ve azimlerini öven Genel Sektereter genç insanların değişimi sağlayacak itici güç olduğunu söyledi.

Guterres “Çünkü bu sizin geleceğiniz, sizin geçim kaynağınız, sizin özgürlüğünüz, sizin güvenliğiniz, sizin çevreniz, hayır cevabını alamazsınız, almamalısınız” ifadelerini kullandı.

Yapılan işlerin etkili olabilmesi için gençlerin fikirlerine, enerjisine ve yaratıcılığına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Guterres, Dünya liderlerinin Paris İklim Anlaşması ve 2030 Gündemi amaçlarına ulaşmak için Eylül ayında New York’ta toplanacaklarını hatırlattı. Genel Sekreter, “ama bu yeterli değil. Sizin seferbeliğinize ihtiyacımız var. Sizin bağlantılarınızı harekete geçirmenize ihtiyacımız var” dedi.

Genel Sekreter Ağustos ayındaki Dünya Gençlik Günü ve Eylül ayında gerçekleşecek İklim Eylemi Zirvesi öncesi gençliğin geçlik odaklı etkinliklerine yoğunluk vermesini istedi.

Guterres BM’nin gençlere olan desteğinin de altını çizdi.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) tarafından 8-9 Nisan tarihlerinde düzenlenen Gençlik Forumu tüm Dünya’dan genç liderlerin kendi aralarında ve BM Üye Devletleri ile diyalog kurmalarına, Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi, Addis Ababa Eylem Planı ve Paris İklim Anlaşmasını ilerletmek için fikir alışverişinde bulunmalarına imkan veren bir platform olma özelliği taşıyor.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb