ÜST MENÜ

BM Genel Kurulu 70. Oturumu Sürdürülebilir Kalkınma Gündemine vurgu yaparak açıldı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 70. Dönem Başkanı Mogens Lykketoft, 193 üyeli Genel Kurul’un 70. oturumunun başlıca önceliğinin sürdürülebilir kalkınma için verilen taahhütlerin yerine getirilmesi için gerekli şekilde hareket edilmesinin garanti altına alınması olduğunu söyledi.

642363UNGA_70

BM Genel Kurulu Başkanı Mogens Lykketoft (ortada), Genel Sekreter Ban Ki-moon (solda) ve Genel Kurul’dan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Tegegnework Gettu 70. Oturum’Un açılışında. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Lykketoft 15 Eylül tarihinde yapılan BM Genel Kurulu 70. Dönemi açılış konuşmasında “10 günden az bir zaman içinde liderlerimiz 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi için bu salonda bir araya gelecekler” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde yapılacak özel bir zirve ile benimsenecek 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi ve 169 alt başlığın 21. Yüzyılda insanlar ve gezegenimiz için bir sözleşme olma özelliği taşıyacak. Herkes için daha eşit ve daha sürdürülebilir bir dünya olması adına hayati önem taşıyan konularda gelecek 15 yıl boyunca yapılacaklar belirlenmiş olacak.

“Elbette Zirve sadece bir başlangıç” ifadesini kullanan Lykketoft, barış, güvenlik ve insan haklarına saygı olmadan sürdürülebilir kalkınmanın mümkün olamayacağını kaydetti.

Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi ve üst düzey toplantıların ardından, liderlerin Paris’te BM iklim zirvesi için bir araya geleceklerini hatırlatan Lykketoft evrensel bir iklim sözleşmesinin imzalanmasının toplumların sürdürülebilir kalkınma hedeflerini yerine getirebilmeleri için önemine de işaret etti.

70. Dönem Genel Kurul Başkanı, Birleşmiş Milletler ve Üye Devletlerin Suriye dahil olmak üzere dünyadaki korkunç savaşlar ve ihtilafları sona erdirmek üzere birlikte çalışmak sorumluluğu olduklarını belirtti ve “büyük mülteci krizini çözmek ve tüm mültecilerin insan haklarını korumak için burada harekete geçmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Lykketoft 1 yıllık görev süresi boyunca yapacağı pek çok üst seviye toplantılar ve tematik müzakerelerin yanında Genel Kurul çalışmalarını yeniden canlandırma çabaları ile Güvenlik Konseyi’nin reformu konularında da çalışacağını belirtti.

Lykketoft; “Tüm faaliyetleri mümkün olduğunca şeffaf, kapsayıcı ve açık bir şekilde yürüteceğim. Çok paydaşlı bir yaklaşımın başkanlığımın en önemli özelliği olması için ilgili olduğunda sivil toplum temsilcileri ve diğerlerini de dahil edeceğim” dedi.

BM Genel Kurulu 70. Dönem oturumu açılışında konuşan Genel Sekreter Ban Ki-moon da Genel Kurulun bu yeni oturumunun Birleşmiş Milletler’in kuruluşunun 70. Yıldönümünde olduğunu hatırlattı.

Ban Ki-moon; “BM Sözleşmesinin ilkeleri zaman sınavından geçti ve Birleşmiş Milletler arkasına dönüp baktığında başarılarını görüyor. Ancak aynı zamanda hala yaygın olarak Dünyada acı çekiliyor. Bugün düşüncelerim özellikle Suriye halkı ile birlikte – ülkenin içindekiler korkunç bir şiddet ile karşı karşıya, ülkeden kaçanlar ise çaresizce güvenli bir yer ve daha iyi bir hayat arayışında” diye konuştu.

Ban 70. Genel Kurul’un merhametli, koruyucu ve en önemlisi harekete geçen bir oturum olması için çağrı yaptı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb