ÜST MENÜ

BM Genel Kurulu 71. Dönem Başkanlığına Fiji’nin BM nezdindeki daimi temsilcisi seçildi

Genel Sekreter Ban Ki-moon (sağda), 71. Dönem BM Genel Kurulu Başkanlığına seçilen Büyükelçi Peter Thomson (Fiji) ile birlikte (Mart 2010). BM Foto/Evan Schneider

Genel Sekreter Ban Ki-moon (sağda), 71. Dönem BM Genel Kurulu Başkanlığına seçilen Büyükelçi Peter Thomson (Fiji) ile birlikte (Mart 2010). BM Foto/Evan Schneider

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 71. Dönem Başkanlığına, üye devletlerin oyları ile Fiji’nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Peter Thomas’ı seçti.

Thomson, 71. Dönem oturumlarının başlayacağı Eylül ayında görevi şu anki Genel Kurul Başkanı Mogens Lykketoff’tan devralacak.

Seçilmesini takiben kendisini tebrik eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Thomas’ın hem kamu hem de özel sektörde edindiği tecrübelerin yeni görevinde kendisine önemli bir bakış açısı kazandıracağını belirtti.

Ban, “Oybirliği sağlamak amacıyla diğerlerinin görüşlerini de almaya çalışacağına eminim. Yeni başkanın bir zamanlar belirttiği üzere BM’de ilerleme rakip gruplaşmalar ile değil ortada buluşma ile sağlanabilir” dedi.

Ban, Thomas’ın UNDP, UNFPA ve UNOPS gibi BM kuruluşlarında yürüttüğü icra direktörlüğü görevi vesilesiyle BM kalkınma sistemi hakkında son derece tecrübeli olduğunu belirtti ve Thomas’ın ayrıca 2010-2011 yıllarında Genel Kurul Başkan yardımcılığı görevinde bulunduğunu da hatırlattı.

Ban, 70. Dönem Genel Kurul Başkanı Lykketoft’a, başta BM Genel Sekreteri seçimini şeffaflaştırma olmak üzere yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkürlerini sundu.

BM Genel Kurulu, 193 BM üyesi devletin BM Anlaşması kapsamında uluslararası gelişmeleri ve konuları ele aldıkları bir forum özelliği taşıyor. Oturumlar Eylül-Aralık aylarında en yoğun olarak düzenleniyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb