ÜST MENÜ

BM Genel Kurulu gelecek 2 yıl için 5.4 milyar Dolarlık bütçeyi onayladı

Birleşmiş Milletler Genel Merkezi, New York. Foto: BM/Mark Garten

Birleşmiş Milletler Genel Merkezi, New York. Foto: BM/Mark Garten

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 5.4 milyar Dolarlık ve 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan program bütçesini 24 Aralık Pazar günü onayladı.

Onaylanan bütçe siyasi işler, uluslararası adalet ve hukuk, kalkınma için bölgesel işbirliği, insan hakları ve insani işler ile kamunun bilgilendirilmesini gibi BM aktivitelerinin farklı alanlarını kapsıyor.

Yeni bütçe 2016-2017 bütçesinden yüzde 5 yani 286 milyon Dolar ve Genel Sekreter tarafından Ekim ayında teklif edilen miktardan 193 milyon Dolar aşağıda olarak onaylandı.

Bütçenin onaylanmasından başka 193 üyeli BM Genel Kurulu barış ve güvenlik ve yönetim alanlarında reform yapılmasını da içeren bir dizi önemli kararı da benimsedi.

Kapanış oturumunda konuşan BM Genel Kurulu Başkanı Miroslav Lajčák, ilerlemenin benimsenen karar sayısıyla değil Birleşmiş Milletler’in insan yaşamı üzerindeki etkisiyle ölçüldüğünü vurguladı.

Lajčák “İşimiz daha bitmedi. Gelecek yıl daha çok yapacaklarımız var” diye konuştu. Genel Kurul Başkanı yapılacaklar içinde Göç için Küresel İlkeler, barışın inşası ve barış gündeminin sürdürülebilirliği, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada ivmenin sürdürülmesi ve Güvenlik Konseyi reformunu saydı.

Lajčák “Tüm bu süreçlerden anlamlı çıktılar elde edebilmek için, konuşmalıyız, daha da önemlisi birbirimizi dinlemeliyiz. Bu gündem maddeleri küresel sorunları temsil ediyor. Çok taraflılık bunların aracı ve bu sorunları çözmeliyiz” diye ekledi.

BM Genel Kurulu 2020 yılından başlamak üzere BM bütçesinin iki yıllık planlanıp onaylanması yerine deneme maiyetinde yıllık olarak planlanmasını da onayladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan BM Genel Sekreteri Sözcüsü “bu program planlama ve bütçeleme sürecinde Teşkilatın 1970’lerden bu yana aldığı en önemli değişime işaret ediyor” ifadesini kullandı.

Yeni bütçenin ayrıntılarını BM Haber Merkezine açıklayan Program Planlama ve Bütçeleme Direktörü  Johannes Huisman, bütçedeki kesintilerin çoğunlukla bilgi teknolojisi veya seyahat alanlarında olduğunu ancak daha az olarak personel ve kadro kaynaklarının da etkilendiğini kaydetti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb