ÜST MENÜ

BM Genel Kurulu tarihi Mülteci mutabakatını onayladı

Fotoğraf: UNICEF/Nybo Bangladeş’in güneyinde Kutupalong mülteci yerleşkesinde Rohingya mülteci çocuklar.

Fotoğraf: UNICEF/Nybo
Bangladeş’in güneyinde Kutupalong mülteci yerleşkesinde Rohingya mülteci çocuklar.

Dünya çapında 258 milyon hareket halindeki insanın haklarını korumayı amaçlayan Mültecilere ilişkin Küresel Mutabakat Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 17 Aralık tarihinde kabul edildi.

Genel Kurul’da yapılan oylamada 181 üye devlet mutabakatın benimsenmesi yönünde lehte oy kullanırken, A.B.D ve Macaristan aleyhte oy kullandı. Dominik Cumhuriyeti, Eritre ve Libya ise çekimser kaldı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi BM’nin New York’taki Genel Merkezinde yaptığı açıklamada mutabakatı “tarihi” olarak nitelendirdi ve Genel Kurulun üye devletler arasında mültecilerin hakları için toplu olarak çalışılması gerektiği konusunda ilk defa anlaşma içinde olduğunu belirtti.

Grandi “İhtiyacı olan insanlara sık sık sırtını dönen, sürgünde olmanın acısını bile utanmadan siyasete alet eden, mültecileri ve göçmenleri ve bazen sadece yabancıları bile şeytanlaştıran ve şeytanlaştırmaya devam eden dünyamızda bu mutabakat diğer göç anlaşması ile birlikte gerçekten uluslararası işbirliği için verilen taahhüdü temsil edebilir” ifadesini kullandı.

Mülteciler için küresel mutabakat ile küresel mülteci krizinin daha adil bir şekilde yönetilmesi hedefleniyor. 2016 yılında Mülteciler ve Göçmenler New York Deklarasyonu ile 193 BM üyesi ülke mültecilerin korunmasının paylaşılması gereken ortak bir sorumluluk olduğunu kabul etmişlerdi. Deklarasyon BM Mülteci Örgütü UNHCR’dan mülteci mutabakatını kaleme almasını istemişti.

Diğer bir önemli bir anlaşma olan Göç için Küresel İlkeler Sözleşmesi de 10 Aralık tarihinde Fas’ın Marakeş şehrinde 164 ülkenin temsilcileri tarafından kabul edilmişti.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb