ÜST MENÜ

BM Genel Kurulu yeni dönem oturumunda herkes için daha iyi bir yaşam adına insana odaklanacak

BM Genel Kurulunun 72. Oturumuna katılanlar Genel Kurul binasının dışına konan bu işaretle #UNGA etiketi kullanmaya teşvik ediliyor. UN Photo/Kim Haughton

BM Genel Kurulunun 72. dönem Oturumuna katılanlar Genel Kurul binasının dışına konan bu işaretle #UNGA etiketi kullanmaya teşvik ediliyor. UN Photo/Kim Haughton

Birleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezi bu hafta boyunca Genel Kurulun 72. dönem oturumunun açılışına katılan Dünya liderlerini ağırlıyor. Liderler dünya halklarının ihtiyaçları, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği konularını tartışacaklar. Bu yıl  Genel Kurul göç konusundaki hükümetler arası müzakereler ve nükleer silahların yok edilmesi anlaşmasının imzalanması gibi ilklere de sahne olacak.

Genel Kurulun 72. dönem Oturumlarının temasını İnsana Odaklanmak: Sürdürülebilir bir Dünyada Herkes İçin Barış ve İnsanca bir Yaşam için Mücadele” oluşturuyor. Bu temayı temel alarak kral ve kraliçeler, devlet başkanları ve başbakanların ihtilaflar, aşırı yoksulluk ve açlık ve mülteci krizi aralarında olmak üzere günümüzün küresel sorunlarına uluslararası olarak nasıl müdahale edileceğini şekillendirecek tartışmalar başlatmaları bekleniyor.

Genel Kurulun açılış toplantıları 25 Eylül tarihine kadar sürecek. Bugün 19 Eylül’de BM Genel Sekreteri António Guterres BM’nin çalışmaları ile ilgili yıllık raporunu sunacak. Ardından bu yıl Genel Kurula başkanlık edecek olan Miroslav Lajčák (Slovakya) 72. Genel Kurulun açılış konuşmasını yapacak. Onun ardından ev sahibi ülke olarak ABD Başkanı Donald Trump BM Genel Kuruluna seslenecek. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Genel Kurulda bugün bir konuşma yapacak.

BM Genel Sekreteri Guterres bu haftaya yoğun diplomatik faaliyetler ile başladı. 72. Dönem Genel Kurul oturumları kapsamında aralarında BM reformu, Sürdürülebilir Kalkınma 2030 gündemi ve cinsel sömürü ve tacizin önlenmesi konularının da olduğu üst düzey toplantılar yapılıyor.

Genel Kurulunun açılışında diğer önemli toplantılar arasında kadınların ekonomik olarak toplumsal konumlarının güçlenmesi konusunda bugün yapılacak bir toplantı, 20 Eylül tarihinde bakan düzeyinde yapılacak Güvenlik Konseyi görüşmeleri, daha sonra BM Barışgücü operasyonlarının reformu konusunda görüşmeler ve Nükleer Silahların Toptan Yok Edilmesi Uluslararası Gününün Genel Kurulda kutlanması, 27-28 Eylül günlerinde de İnsan Ticareti ile mücadele BM Küresel Eylem Planı üst düzey toplantıları sayılabilir.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb