ÜST MENÜ

BM Genel Sekreter Birinci Yardımcısı: Srebrenista kurbanları anısına gelecekte benzer olaylar önlenmeli

BM Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Jan Eliasson, Bosna-Hersek’te Srebrenista soykırımı kurbanlarını anma töreninde, “Burada işlenen soykırım suçunun, dünyanın, kinin yarattığı laneti  ve ayrışmanın yol açtığı deliliği anlamasını sağladı diyebilmek isterdim. Maalesef, trajediler hala hem de ciddi bir sıklıkla devam ediyor” dedi.

581335

Jan Eliasson

Genel Sekreter Birinci Yardımcısı, Suriye’de devam eden acımasız savaştan Güney Sudan’da milyonların evlerinden edilmesine kadar yaşanan bir çok olayda  hem üye devletlerin hem de Birleşmiş Milletler’in, özellikle de en savunmasız grupların korunmasına yönelik olarak daha alacağı bir çok ders olduğunu söyledi.

Eliasson, “BM Anlaşmasında yer alan değerleri desteklemeli, savunmalı ve onlara uygun yaşamalıyız. Dünya genelinde insani çalışmaları güçlendirmeliyiz. Koruma sorumluluğu (ilkesine) sahip çıkmalıyız. Şiddet olaylarının en başında, gaddarlıkların yapılabileceğine dair işaretleri görür görmez harekete geçmeliyiz” dedi.

“Şunu açıkça belirtmekliyim. Birleşmiş Milletler ve uluslararası topluluk Srebrenista’da insanları korumayı başaramadı. Bu aklımızdan çıkmayacak ve çıkmamalıdır. Bizi derinden etkiledi ve bir çok yönden çalışma şeklimizi değiştirdi” dedi.

“Srebrenista kurbanlarının anısına saygı göstermenin en iyi yolu somut ve cesur eylemler ortaya koymaktır” diyen Eliasson, üzüntülerini açıklayacak söz kalmadığını, kelimelerin iyi niyetlerini anlatmaya yetmediğini söyledi.
Eliasson, artık eylem zamanı olduğunu, kararsızlığın bırakılarak her yerdeve zamanda cesurca insan hayatı ve onurunun savunulması gerektiğini söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb