ÜST MENÜ

BM Genel Sekreter Vekili: Dünyanın geleceği gençliğin atacağı adımlara bağlı

 

IMG_1871
Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed, Dünyanın geleceğinin gençlerin “liderleri ve karar alıcıları” başta iklim değişikliği ile mücadele olmak üzere verdikleri sözleri tam olarak yerine getrimeye ne kadar teşvik edebileceklerine bağlı olduğunu söyledi.

Mohammed, Çin’in Tsinghua Üniversitesinde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada,”Bu Dünyaya sahip çıkın. Elimizde ondan sadece bir tane var” dedi.

Son üç yılda şimdiye kadar kayıt altına alınan en yüksek hava sıcaklıkları ile karşı karşıya kalındığını hatırlatan Mohammed, bunun, gıda güvenliği ve refahı tehdit eden aşırı iklim hareketlerine yol açan iklim değişikliğinin bir işareti olduğunu sözlerine ekledi.

BM Hükümetler arası İklim Paneli tarafından yayınlanan en son raporda küresel ısınmayı 1,5°C’nin altında tutumanın önemine vurgu yapılıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Vekili bu tür uyarıları dikkate almamanın ileride insanları azalan kaynaklar için birbirleri ile mücadeleye, ekonomilerin tahribata uğramasına ve kaosun “beslenebileceği bir ortam” yaratılmasına yol açabileceğini söyledi.

Mohammed, iklim değişikliği ile mücadeleye gençlerin katkıda bulunmalarını istedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Vekili Mohammed, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) kapsamında imzalanan Paris İklim Değişikliği Anlaşmasının ülkelerin başta karbondioksit olmak üzere zararlı gaz salınımlarını azaltmalarının öngörüldüğünü, ancak anlaşmanın potansiyelinin henüz tam olarak ortaya konamadığını belirtti.

Mohammed, gençlerden iklim değişikliği ile mücadelede yenilikçi yaklaşımlara hayat vermelerini istedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Vekili Mohammed, “Gelin, el birliğiyle daha sağlıklı, refah ve sürdürülebilir bir gelecek için bunu bir fırsat olarak kullanalım” çağrısında bulundu.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb