ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri 2018 önceliklerini sıralarken barıştan hala uzaktayız dedi

Genel Sekreter António Guterres Genel Kurul’un resmi olmayan toplantısında 2018 ile ilgili endişelerini dile getiriyor.  UN Photo/Eskinder Debebe

Genel Sekreter António Guterres Genel Kurul’un resmi olmayan toplantısında 2018 ile ilgili endişelerini dile getiriyor. UN Photo/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevine geldiğinde 2017 yılına barış için çağrı ile başlamış olan BM Genel Sekreteri António Guterres ancak Dünyanın bunun tersine yol aldığını, iklim değişikliği, Kore Yarımadasındaki nükleer durum, Orta Doğu’daki ihtilaflar ve Rohingya krizinin 2018 yılındaki kritik önemdeki sorunlar arasında olduğunu dile getirdi.

2018 yılı için endişe verici konular hakkında Üye Devletlere 16 Ocak tarihinde bir brifing veren Guterres “Geçen yıl 2017 yılını barış yılı yapma çağrısıyla göreve geldim. Bir yıl sonra, kabul etmeliyiz ki barıştan hala uzağız” dedi.

BM Genel Sekreteri ihtilafların daha da derinleştiğini ve yeni tehlikelerin ortaya çıktığını, nükleer silahlarla ilgili endişelerin Soğuk Savaş döneminden bu yana en yüksek seviyede olduğunu ve iklim değişikliğinin ona karşı alınan önlemlerden daha hızlı ilerlediğini kaydetti.

Guterres, eşitsizliklerin arttığını, korkunç insan hakları ihlallerinin devam ettiğini ve milliyetçilik, ırkçılık, yabancı düşmanlığının yükselişte olduğunu belirtirken, Dünyayı yeniden daha iyi bir gelecek yoluna sokmak için daha büyük bir birliktelik ve cesaretin gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletlerin önceliklerini Üye Devletlerin belirleyeceğini hatırlatan Guterres konuşmasında Dünyamızın özellikle dikkat gerektiren bölgelerini sıraladı.

Kore Yarımadasında bir felakete doğru gözü kapalı gidilmemesi konusunda uyarıda bulunan Genel Sekreter, Güvenlik Konseyinin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (Kuzey Kore) yaptığı nükleer ve balistik füze denemeleri karşısında aldığı sağlam kararları ve iki ülke arasında iletişim kanallarının tekrar açılmasını memnunlukla karşıladığını ifade etti. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin, Kore Cumhuriyeti’nde (Güney Kore) yapılacak Kış Olimpiyatlarına katılma kararının cesaret verici olduğunu da ifade etti.

Yemen, Suriye ve Irak dahil olmak üzere Orta Doğu’da gelinen durumu ise Guterres “Gordiyon’un düğümü” olarak nitelendirdi.

Genel Sekreter konuşmasında İsrail ve Filistin konusunda iki devletli çözümden başka bir çözüm olamayacağını vurguladı.

Guterres Avrupa’da artan milliyetçiliğin durdurulması ve Doğu Ukrayna, Dağlık Karabağ, Gürcistan ve Transdinyester için arabuluculuk girişimlerinin tekrar canlandırılması ihtiyacına dikkat çekti.

Genel Sekreter konuşmasında Rohingya krizini de ele aldı ve Myanmar Hükümetine Arakan eyaletine insani yardımların kesintisiz ulaşmasını sağlaması için, uluslararası topluluğa da Bangladeş’e kaçan Rohingya müslümanlarına destek olmaları için çağrı yaptı.

Küreselleşmenin dengesiz faydaları

Adil küreselleşme ihtiyacına da dikkat çeken Guterres, küresel ekonomi ve uluslararası ticaretin insanların seçimlerinin ürünü olduğunu kaydetti. Genel Sekreter 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin kimseyi geride bırakmadan refah ve barış içinde toplumlar yaratmak amacında güçlü bir girişim olduğunu yineledi.

Genel Sekreter iklim değişikliği ile mücadele konusunda çok daha fazla çaba gerektiğini belirtti.

Göçün olumlu bir küresel olgu olduğunu vurgulayan Guterres güvenli ve düzenli Göç için Küresel İlkelerin benimsenmesinin önemine dikkat çekti.

Kadınların güçlenmesi

BM Genel Sekreteri kadınların toplumsal konumlarının güçlenmesinin ne kadar önemli olduğunu da vurguladı.

Birleşmiş Milletler içinde her seviyede cinsiyet eşitliği sağlanması için bir yol haritası hazırladığını ve BM’nin 44 üyeli Kıdemli Yönetim Grubunda tam eşitliğe ulaşıldığını kaydetti.

Guterres Dünyanın her yerindeki sorunların zaman, para, enerji, siyasi niyet gerektirdiğini ve Üye Devletlerin liderlik yapmaları gerektiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri “Ancak herkes her yerde Dünyamızı daha güvenli ve sürdürülebilir yapmak için bir şey yapabilir” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb