ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri arzuladığımız gelecek için Çin ve Afrika’ya işbirliği çağrısı yaptı

Fotoğraf: UN China/Zhao Yun Genel Sekreter António Guterres Pekin’deki Çin-Afrika İşbirliği Forumunda konuşuyor.

Fotoğraf: UN China/Zhao Yun
Genel Sekreter António Guterres Pekin’deki Çin-Afrika İşbirliği Forumunda konuşuyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Çin ve Afrika’da ekonomik ve kalkınma alanındaki ilerlemelere dikkat çekerek, Çin ve Afrika’yı tüm insanlığa faydası olması adına barışçıl, sürdürülebilir ve adil ilerleme için potansiyellerini birleştirmeye çağırdı.

Pekin’de düzenlenen Çin-Afrika İşbirliği Forumunda konuşan Guterres mevcut ve gelecekteki işbirliklerinin barış, güvenlik ve insanlık için paylaşılan bir gelecek inşa etmeye katkı sağlamasının çok önemli olduğunu söyledi.

Guterres “Çin ve Afrika karşılıklı güven içinde ve her düzeyde alışveriş yaparak son yıllarda bağlarını güçlendirdiler. Bunu takdirle karşılıyorum. BM Antlaşmasının ilkelerine dayanan işbirliği sizin halklarınız ve tüm uluslararası topluluğa fayda sağlayabilir” dedi.

Genel Sekreter konuşmasında Çin ve Afrika arasındaki kalkınma işbirliğinin iki yol haritasıyla yani 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve Afrika Birliği’nin 2063 Gündemi ile artmaya devam ettiğini vurguladı.

Guterres bu bağlamda Çin ve Afrika ortaklığının başarısı için Afrika’nın ilerleme temellerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilir kalkınmanın ulusal düzeyde sahiplenilmesi ve Afrika tarafından yönlendirilmesi, Güney-Güney işbirliğinin önemi, sürdürülebilir mali politikaların oluşturulması ve iklim değişikliği ile mücadele olarak sıraladığı beş alana dikkat çekti.

Guterres “Çin bugün iklim çözümlerinde küresel bir liderdir” dedi ve Çin’i bu konudaki ilerlemelerini Afrika ile paylaşmaya çağırdı.

Genel Sekreter konuşmasına son verirken Afrika ve ötesinde tüm ulusların sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmadan faydalanabilmesi için BM’nin Çin-Afrika ortaklığını ve daha geniş olarak da Güney-Güney işbirliğini desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb