ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon: Yaşlılara yönelik istismar ve şiddet sonlanmalı

Filistinli yaşlı mülteci çift / BM Foto / Jamil Shamout

Filistinli yaşlı mülteci çift / BM Foto / Jamil Shamout

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tahminlerine göre istismar ve şiddetten etkilenen yaşlı nüfusun oranının bazı ülkelerde yüzde 10’a erişebildiğini söyledi.

Ban, 15 Haziran Yaşlıların İstismar Edilmesiyle Mücadele Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında geçtiğimiz yıl kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi 2030 ile önümüzdeki 15 yıl içinde yoksulluğun sona erdirilmesinin ve daha sürdürülebilir bir dünya inşa edilmesinin hedeflendiğini, yaşlılara yönelik istismar ve şiddetin sonlandırılmasının söz konusu 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine erişilebilmesi ve kimsenin dışarıda bırakılmaması taahhütünün gerçeğe dönüştürülmesi için hayati önem taşıdığını belirtti.

Dünyanın dört bir yanında yaşlılara yönelik istismar ve şiddet, yakınları veya yabancılar tarafından uygulanabilen fiziksel ve psikolojik şiddet ve mali istismar gibi bir çok farklı şekilde ortaya çıkabildiğini belirten Ban, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tahminlerine göre söz konusu istismar ve şiddetten etkilenen yaşlı nüfusun oranı bazı ülkelerde yüzde 10’a erişebiliyor” dedi.

“Dünya genelinde yaşlı kadınlar yaşları ve cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılığa erkeklerden daha fazla maruz kalabiliyor” diyen Ban, yaşlı kadınların istismarının aslında yaşam boyu karşı karşıya kaldıkları ayrımcılık, şiddet ve baskının bir uzantısı olduğunu söyledi.

Ban, “Ben özellikle giderek daha fazla sayıda yaşlı kadının [bazı ülkelerde] cadı oldukları suçlamasıyla karşı karşıya kaldıkları ve bu nedenle de hem aileleri hem de yaşadıkları toplum tarafından istismar edildikleri yönündeki haberlerden dolayı endişe duyuyorum” dedi.

Ban, “Yaşlıların İstismar Edilmesiyle Mücadele Uluslararası Gününde tüm üye devletleri ve sivil toplumu yaşlılara yönelik her türlü şiddet ve istismarın sonlandırılması yönündeki kararlılıklarını sağlamlaştırmaya ve çabalarını iki kat artırmaya çağırıyorum” diyerek mesajına son verdi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb