ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Ban, Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliğinde açılan taziye defterini imzaladı

684009Condolence

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen terör saldırısı dolayısıyla Türkiye’nin BM Nezdindeki Daimi Temsilciliğini ziyaret ederek taziye defterini imzaladı.

Daha sonra basın mensuplarına açıklama yapan Ban, Birleşmiş Milletler adına menfur terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin taziyelerini sunduğunu, yaralılara acil şifalar dilediğini belirtti.

“Hiçbir gerekçe terörü meşru göstermez” diyen Ban, söz konusu menfur saldırıyı gerçekleştirenlerin insanlık adına yenilgiye uğratılması gerektiğini söyledi.

Ban, “Türk halkı ve hükümetinin bu şok edici trajedinin üzerinden gelebilmesini temenni ediyorum. Uluslararası toplum terörü yenmek için birlik olmalı. Aynı zamanda aşırılıkçı şiddeti önlemek için elimizden geleni yapmalıyız” dedi

Ban, BM üyelerinin terörün önlenmesi ve terörle mücadele konusunu görüşeceklerini belirtti.

Ban, “Istanbul — ve Türkiye — çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapıyor. Türk hükümetinin milyonlarca mülteciye yönelik cömert desteğini gerçek anlamda takdirle karşılıyoruz. İstanbul, ben dahil bir çok insanın ziyaret ettiği bir yer. Güvenlik her zaman sağlanmalı” dedi.

Ban, açıklamasına BM’nin terör ve aşırılıkçı şiddet yanlıları ile mücadelede Türk halkı ve hükümetinin yanında yer aldığını vurgulayarak son verdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb