ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Bangladeş’te Arakanlı müslümanların acılarına tanık oldu

Genel Sekreter António Guterres Bangladeş’in Cox’s Bazaar bölgesinde Rohingyalı mültecilerle biraraya geldi. Fotoğraf: UNFPA Bangladeş/Allison Joyce

Genel Sekreter António Guterres Bangladeş’in Cox’s Bazaar bölgesinde Rohingyalı mültecilerle biraraya geldi. Fotoğraf: UNFPA Bangladeş/Allison Joyce

Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların (Rohingya) kaldığı mülteci kamplarını ziyaret eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres krizin boyutu ve tanık olduğu acıya hiçbir şeyin kendisini hazırlayamayacağını söyledi.

Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde basın mensuplarına açıklama yapan Guterres, yaklaşık 1 milyon Rohingyalı mültecinin devamlı olarak sel ve toprak kayması tehdidi altında yaşam savaşı verdiğini belirtti. Genel Sekreter Rohingya halkının Myanmar’da maruz kaldıkları şiddetin bugüne kadar kayda geçmiş en korkunç insan haklarının sistematik ihlali olduğunu kaydetti.

Guterres “Myanmar’da bu kadar acılar çekmiş bu insanların şimdi de kamplardaki bu zor koşullarda yaşamaları kabul edilemez” dedi.

BM Genel Sekreteri Bangladeş Hükümeti ve halkına mültecileri kabul ettikleri onlara koruma ve destek sağladıkları için teşekkür etti.

Uluslararası topluluğa da seslenen Guterres, Rohingyalı mültecilere verilen maddi desteği artırmaya çağırdı.

Guterres Rohingya mültecilerin ancak gönüllü olarak Myanmar’a dönme hakkını kullanacaklarını ve bunun ancak Myanmar’da tam anlamıyla onurlu yaşayabilecekleri şartlar olduğunda olabileceğini de sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri Bangladeş’e üst düzey bir BM heyetiyle gitti. Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, BM Nüfus Fonu (UNFPA) İcra Direktörü Natalia Kanem, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Guterres’e eşlik etti.

Aynı basın toplantısında yaptığı konuşmada Dünya Bankası Grubu Başkanı Kim herkesi Rohingyalı mültecilerle dayanışma içinde durmaya çağırdı ve Dünya Bankası Grubu olarak Rohingyalılara adalet için çaba göstermeye devam edeceklerini belirtti. Kim geçtiğimiz hafta sonunda Bangladeş’in mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamasına destek amacıyla yaklaşık 500 milyon Dolarlık bir yardım verileceğini açıklamıştı.

UNFPA İcra Direktörü Kanem ise bölgedeki yoğun yağış ve etkilerinin zaten kötü durumda olan mültecilerin hayatlarını daha da zorlaştırdığını söyledi. Kanem hem mülteciler arasındaki hem de ev sahibi topluluk içindeki kadın ve kız çocuklarına hayat kurtaran hizmetleri sunmaya devam edecekleri sözünü verdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Dünya Bankasının desteğinin şartları iyileştirmeye yardımcı olacağını ve yapılan yardımı sadece gün be gün yapılan insani yardımdan orta vadeli kalkınma yardımına dönüştüreceğini belirtti.

Grandi “Bu ek kaynaklara gerçekten ihtiyacımız var ve belki de Genel Sekreter ve Dünya Bankasının başkanının gelecekte seferber edebilecekleri daha da fazla kaynak koşulları istikrara kavuşturup daha güçlü çözümler yaratabilir” dedi.

Rohingya mülteci krizi geçtiğimiz Ağustos ayında silahlı grupların Myanmar’daki ücra yerlerdeki polis noktalarına saldırılarıyla başlamıştı. Saldırıların ardından Müslüman Rohingya halkına üst düzey BM yetkilileri ve insan hakları gruplarının etnik temizlik derecesine ulaştığını kabul ettikleri saldırılar başlamıştı.

Şiddetten kaçan çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlı 700 bin Rohingya Myanmar’dan Bangladeş’e sığınmıştı. Bu son akından önce de Bangladeş’te Myanmar’dan kaçmış 200 bin Rohingya yaşıyordu.

Tüm BM sistemi Rohingyalı mülteciler ve ev sahibi toplulukların ihtiyaçları için çalışıyor. Cox’s Bazar’da insani yardım BM Uluslararası Göç Örgütünün başkanlığını yaptığı Sektörler Arası Koordinasyon Grubu tarafından koordine ediliyor. UNICEF ve Dünya Gıda Programı da çocukların korunması ve acil gıda yardımı konularında koordinasyonu sağlıyorlar.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb