ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri dijital işbirliği için üst düzey uzmanlar paneli kurdu

Herat, Afganistan. Kadınlar teknoloji merkezinde kodlama öğreniyor. Fotoğraf: UNAMA/Fraidoon Poya

Herat, Afganistan. Kadınlar teknoloji merkezinde kodlama öğreniyor. Fotoğraf: UNAMA/Fraidoon Poya

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’in isteğiyle dijital teknolojinin faydalarından daha etkin bir biçimde faydalanılması ve aynı zamanda istenmeyen veya beklenmeyen olumsuz etkilerinden de korunulması üzerinde çalışacak bir panel kuruldu.

Guterres konuyla ilgili New York’taki BM Genel Merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada teknoloji, kamu politikası, bilim ve akademi çevrelerinin ön cephelerinde yer alan kadın ve erkeklerin oluşturduğu böylesi bir panelin ilk defa kurulduğunu söyledi.

20 üyeden oluşan Dijital İşbirliği Üst-Düzey Paneline ABD’li filantropist Melinda Gates ve Çin merkezli Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ortak başkanlık edecekler.

Genel Sekreter dijital teknolojinin beklenmeyen bir hız ve oranda ekonomileri ve toplumları değiştirdiğini ancak bu konudaki uluslararası işbirliğinin karşılaşılan zorluklar karşısında yetersiz olduğunu vurguladı. Guterres “Birleşmiş Milletler’i dijital çağımızda diyalog için benzersiz bir platform olarak görüyorum” dedi.

Panel dijital teknolojilede boşluklar ve fırsatları belirleyecek, uluslararası işbirliğini güçlendirmek için teklifler getirecek.



Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb