ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri: Dünya İnsani Zirvesi yeni bir küresel dayanışma çağı başlatmalı

Bir çocuk Suriye'nin Moadamiyeh kentine insani yardım taşıyan kamyonu izliyor. Fotoğraf: UNICEF/UN011402/El Ouerchefani

Bir çocuk Suriye’nin Moadamiyeh kentine insani yardım taşıyan kamyonu izliyor. Fotoğraf: UNICEF/UN011402/El Ouerchefani

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon Dünya İnsani Zirvesi ile ilgili hazırlıklar konusunda New York’da yapılan bilgilendirme toplantısında hükümet ve devlet başkanlarına seslenerek Zirve’ye gelmeleri ve “dünyada bugün tanık olduğumuz gibi insanlığın erozyona uğramasına izin vermeyeceğiz” şeklindeki mesajı vermeleri için çağrı yaptı.

23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak Dünya İnsani Zirvesi’nde özellikle liderler ve yuvarlak masa toplantılarına dikkat çeken BM Genel Sekreteri “Bize ihtiyacı olan insanları bize en çok ihtiyaçları olduğu zamanda yüzüstü bırakamayız” ifadelerini kullandı.

Sağlam ve cesur değişimi sağlamanın öncelikle liderlerin Zirve’ye gelmesiyle başlayacağını belirten Ban, Zirve’deki liderler toplantılarının “İnsanlığın Gündemi”nin 5 temel prensibinin tartışılacağı bir fırsat olacağını kaydetti.

İhtilafları önlemek ve sona erdirmek için siyasi liderlik, insanlığı güvenli kılan değerlere sahip çıkılması, kimsenin geride bırakılmaması, yardım vermek yerine insanların yardıma muhtaç olmamalarını temin ederek değişimin sağlanması ve insanlığa yatırım yapmak İnsanlığın Gündemi’nin beş temel prensibini oluşturuyor.

“Tarih bizi bu anı nasıl kullandığımızla yargılayacak” ifadelerini kullanan Ban, üye devletlere İstanbul’daki Dünya İnsani Zirvesi’ne en üst düzeyde katılım sağlayarak 21. Yüzyılın sorunlarına çözüm bulmada liderlik yapacaklarını sergilemeleri için çağrı yaptı.

Ban, “Acil yardıma muhtaç milyonlarca erkek, kadın ve çocuğu yüz üstü bırakamayız” dedi.

Genel Sekreter Zirve sırasında 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemine ulaşmada karşımızdaki zorlukları ele almak üzere üye Devletlerin liderleri, sivil toplum ve özel sektörün yedi yuvarlak masa toplantısında bir araya geleceğini kaydetti.

Yuvarlak Masa toplantılarının konularını, İhtilafların Önlenmesi ve Sonlandırılması, İnsanlığı Güvence Altına Alan Değerlere Sahip Çıkılması, Hiç Kimsenin Geride Bırakılmaması, Doğal Afetler ve İklim Değişikliği, Yardım Götürmek Yerine Yardıma İhtiyacı Sona Erdirmek, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İnsanlığa Yatırım Yapmak oluşturacak.

Gerekli değişiklikleri yansıtan ve İnsanlığın Gündemini eyleme geçirecek olan temel taahhütlerin Üye Devletlere gönderildiğini ve 18 Nisan tarihine kadar nihai halini alacağını belirten Ban, bu taahhütlerin gönüllü ve bağlayıcı olmayan taahhütler olacağını söyledi. Ban Zirve’nin bir son nokta olmadığı, tam tersine ihtilaflar ve afetler yüzünden korkunç acılar çeken insanların acısını dindirecek yeni bir uluslararası dayanışma çağının başlangıcı olduğunu vurguladı.

Zirve sonunda İstanbul’da öncelikle bir Zirve Başkanı özeti yayınlanacak, bir süre sonra da bir taahhütler belgesi hazırlanacak.

Dünya İnsanı Zirvesi Sonrası

Dünya İnsani Zirvesi bittikten sonra da konuyla ilgili çalışmalar devam edecek. Eylül ayında Genel Sekreter Zirvenin çıktılarını ve atılacak adımları BM Genel Kurul’una sunacak. Üye Devletler de Genel Sekreter’in sunduğu rapordaki öneriler ışığında hangilerini ele alacaklarına karar verecekler.

Geçen yıl, Addis Ababa Eylem Planı ile afet risklerinin azaltılması, 2010 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin kabulü ve Paris İklim Anlaşması ile küresel dayanışma adına önemli başarılar elde edildiğini hatırlatan Ban, “Gelin Dünya İnsani Zirvesiyle ortak insanlığımız adına tarihi bir adım atalım” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb