ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres, ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilme kararından dolayı “derin endişe” duyduğunu açıkladı

İran'da Busher nükleer santrali. Fotoğraf: IAEA/Paolo Contri

İran’da Busher nükleer santrali. Fotoğraf: IAEA/Paolo Contri

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’nin 2015 yılında imzalanan İran nükleer anlaşmasından çekildiğini bildirmesini takiben yaptığı açıklamada söz konusu karar nedeniyle “derin endişe” duyduğunu söyledi ve tüm taraflara anlaşmanın korunması çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump dün Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekildiğini ve İran’a “en üst seviyede yaptırımlar” uygulanacağını açıklamıştı.

ABD’nin söz konusu kararını takiben BM Genel Sekreteri tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesi ve yaptırımları yeniden uygulamaya koymaya başlayacağına dair açıklamasından dolayı derin endişe duyuyorum. Anlaşmanın nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve diplomasi için büyük bir ilerleme olduğunu ve bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağladığını hep söyledim”, dedi.

İran, ABD, Almanya, Çin, Fransa, İngiltere, Rusya ve Avrupa Birliği arasında varılan anlaşma, İran’ın nükleer programının yakından takip edilmesini sağlayan bir mekanizmayı hayata geçirmiş, böylece BM yaptırımlarının kaldırılmasına yönelik imkan sağlamıştı.

Guterres, anlaşma ile ilgili hususların yine anlaşma ile oluşturulan mekanizmalar aracılığıyla ele alınması gerektiğini, anlaşma ile doğrudan bağlantılı olmayan konuların ise ayrı tutulması gerektiğini ifade etti.

Guterres, anlaşmanın taraflarına taahhütlerini yerine getirme ve BM’ye üye tüm devletlere de nükleer anlaşmaya destek verme çağrısında bulundu.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) sözcüsü aracılığıyla ay başında yapılan açıklamada, 2015 raporuna göre, IAEA’nın İran’ın 2009 yılından sonra nükleer bomba üretimi konusunda bir faaliyette bulunduğuna dair güvenilir bir ibareye rastlanmadığı belirtilmişti.

IAEA Mart ayı Yönetim Kurumu toplantısında Kurum Başkanı Yukiya Amano  İran’ın anlaşmaya bağlı kaldığını ve IAEA denetçilerine, talepler doğrultusunda tüm ilgili alanlara giriş izni verdiğini belirtmişti.

Amano, anlaşmanın başarısız olmasının nükleer denetleme mekanizması ve çok uluslu yaklaşımlar için büyük bir kayıp olacağını ifade etmişti.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb