ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres, BM bütçesinde paranın tükenmekte olduğu uyarısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi, New York - Rick Bajornas

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi, New York – Rick Bajornas

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, teşkilatın ana görevlerini yerine getirebilmesi için üye devletleri, BM bütçesine zorunlu mali katkılarını zamanında ve tam olarak yapmaya çağırdı.

Guterres üye devletler ve kurum çalışanlarına gönderdiği yazıda BM’nin içinde bulunduğun zorlu mali durum hakkında açıklamalar yaptı.

Guterres, bütçe açığının ana nedeninin üye devletlerin zorunlu katkılarını zamanında yapmamaları olduğunu, ancak bugünkü durumun daha önceki yıllara göre çok daha ciddi boyutlara ulaştığını belirtti. 

Genel Sekreter, “Nakit akışımız yılın bu zamanında hiç bu kadar düşük olmamıştı. Genel durum da endişe verici. Nakit miktarı daha erken tükeniyor. Kırmızı hatta daha uzun kalıyoruz”uyarısında bulundu.

Bu yıl Haziran ayı itibarıyla üye devletlerin BM bütçesine aktardığı miktar, yaklaşık 1,49 milyar ABD Dolarına ulaştı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu miktar 1,70 milyar ABD Doları seviyesindeydi.

BM bütçesinde hali hazırda yaklaşık 810 milyar ABD Doları eksik bulunuyor. Henüz 81 üye devlet zorunlu katkılarını vermiş değil. 

Guterres, gönderdiği yazıda, üye devletlerden katkılarını zamanında ve tam olarak yapmalarını istediğini, hali hazırdaki durumun BM’nin görevlerini yerine getirmesinin önünde engel teşkil edebileceğini ve teşkilatın adının da zarar görebileceğini söylediğini belirtti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stéphane Dujarric de günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, üye devletlerin farklı farklı mali takvimleri olduğunun farkında olduklarını, ancak teşkilatın nakit akışının daha önce görülmemiş oranda azaldığını söyledi.

Dujarric BM’nin ana mali kaynağının üye devletlerin katkıları olduğunu hatırlattı.

Dujarric, BM Genel Sekreterliğinde, harcamaları kısıtlamanın yollarının araştırıldığını sözlerine ekledi.

Türkiye BM bütçesine katkılarını ödeyen ülkeler arasında yer alıyor.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb