ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres: Çatışmalarda sivillerin hedef alınamayacağını tüm Dünya bilmeli

whdwfp

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, her yıl Dünya İnsani Gününde dikkatlerin dünyanın dört bir yanında çatışmaların ortasında kalmış sivillere çekildiğini, ayrıca ihtiyaç sahiplerine yardım için çabalarken hedef alınan ve engellenen cesur sağlık ve insani yardım çalışanlarının, insani yardımları ulaştırmak için her gün hayatlarını riske atan yetkililerin ve uluslararası kuruluş çalışanlarının saygı ile anıldığını söyledi.

Guterres, 19 Ağustos Dünya İnsani Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında “Tüm çabalarımıza rağmen sağlık ve insani yardım çalışanları dahil siviller yoğun çatışmaların en ağır yükünü taşımak zorunda kalıyor. Saldırıya uğruyorlar, yardım malzemelerine erişimleri engelleniyor, savaşan taraflar insani yardım depolarını ve hastaneleri yağmalıyor. Dahası, Juba ve Halep gibi şehirlerde evler, marketler, okullar ve temel sivil altyapı tahrip ediliyor” dedi.

Yemen’de ölümcül kolera hastalığı salgınının şimdiye kadar 9 bin kişinin hayatına mal olduğunu, savaşın baskısı ile sağlık hizmetleri, temiz su ve kanalizasyon altyapısının çöktüğünü belirten Guterres, “Irak, Suriye, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijerya ve bir çok yerde binlerce kadın ve kız çocuğu cinsel şiddet ve istismarın yol açtığı travmaya karşı acil olarak korumaya, desteğe ve tedaviye ihtiyaç duyuyor” dedi.

Guterres, “Bütün bu yaşananlar nedeniyle 65 milyon gibi rekor bir sayıda insan evlerinden kaçmaya zorlanmış bulunuyor” ifadesini kullandı.

Bu savaşların kazananı olmadığını, herkesin kaybeden tarafta olduğunu söyleyen Guterres, “Bu yıl Dünya İnsani Gününde Birleşmiş Milletler ortaklarıyla birlikte küresel liderleri, çatışmaların ortasında kalmış insanları korumak için ellerindeki tüm gücü kullanmaya çağırıyor. Gelin Dünya bilsin ki Siviller Hedef Değildir” dedi.

“Sizi çatışmaların ortasında kalmış sivillerin ve onlara yardım etmek için hayatlarını riske atan sağlık ve insani yardım çalışanlarının yanında yer almaya davet ediyorum” diyen Genel Sekreter, “Gelin worldhumantarianday.org adresinde internet üzerinden yürüttüğümüz kampanyaya katılın” dedi.

Genel Sekreter Guterres, “Gelin Dünya İnsani Gününde ateş hattında kalan kadınların, kız ve erkek çocukların korunabilmesi ve onlara daha iyi bir gelecek umudu verebilmesi için elimizdeki tüm imkanları kullanalım” çağrısında bulunarak mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb