ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres Davos’ta işdünyasına iklim değişikliği ve yoksullukla mücadelede işbirliği çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Davos’ta Dünya Ekonomik Forumunda konuşma yapıyor – Fotoğraf: World Economic Forum/Valeriano Di Domenico

İsviçre’nin Davos şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF)’nda bir konuşma yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele ve yoksulluğun azaltılması amacıyla BM ile işdünyası arasında yeni bir tür işbirliğine geçilmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, Genel Sekreter olarak öncelik vereceği hususlardan birinin de özel sektörün çalışma alanı ile uluslararası topluluğun eşitsizlikleri azaltmak, iklim değişikliği ile mücadele etmek ve yoksulluğu ortadan kaldırmak için kabul ettiği 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında sağlam bir bağ teşkil etmek olduğunu söyledi.

Guterres, iklim değişikliği ile mücadele alanında BM’nin en iyi ortaklarının işdünyasından çıkabileceğine dikkat çekti ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin kapsadığı hedeflere ulaşılarak herkesi kucaklayan ve sürdürülebilir bir kalkınma yolunun bulunması halinde krizlerin ve çatışmaların da önüne geçilebileceğini ifade etti.

“Özel sektör olmadan gerekli buluşları ortaya çıkaramayız, yeni pazarlar, yeni ürünler ve hizmetler bulma kapasitemiz olmaz ve yeni ekonomik alanlar açamayız” diyen Guterres toplumların istikrarının sağlanabilmesini için gerekli olan istihdamı sadece özel sektörün sağlayabileceğini belirtti.

Guterres, işdünyası ile BM arasındaki işbirliğine yeni bir şekil vermenin sadece bugünün değil genetik mühendisliği ve yapay zeka gibi hususları da içeren “dördüncü sanayi devrimi” ilgili konulara da çare üretebileceğini söyledi.

Genel Sekreter böylesine önemli ilerlemelerin insanların refahı için kullanılabilmesi ve insanlık için bir kabusa dönüşmemesi için hükümetler, uluslararası kuruluşlar ve özel sektör arasında çok güçlü bir diyalog ve ortaklığın geliştirilmesinin şart olduğunu söyledi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb