ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres G7 liderlerinden iklim acil durumu ile başa çıkılabilmesi için güçlü bir duruş ve siyasi iradenin ortaya konmasını istedi

 

UNDP Çad/Jean Damascene Hakuzim

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, dünyanın dört bir yanında insanların daha yeşil ve temiz bir gelecek istediğini, insanlığın bu acil durumla başa çıkabilecek imkanlara sahip olduğunu, ancak daha fazla siyasi iradenin ortaya konması gerektiğini söyledi.

G7 zirvesi için Fransa’da bulunan Guterres, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Dünya Meteoroloji Örgütünün son verilerine göre 2015-2019 döneminin kayıtlara geçen en sıcak ve C02  yoğunluğunun en yüksek görüldüğü yıllar olduğunu hatırlattı ve iklim acil durumunun aşılabilmesi için somut adımların atılması gerektiğini söyledi. Grönland’da eriyen buzlar, Arktik bölgesinden,  Alaska’da ve Amazon’da yaşanan orman yangınlarına vurgu yapan Guterres, Paris İklim Anlaşmasının imzalandığı 2015 yılına göre durumun daha iyi olmadığını, ancak Paris anlaşmasının dahi tam olarak uygulanmadığını söyledi.

Guterres, ülkelerin vergileri insanlara değil karbon üretenlere  yöneltmeleri gerektiğini, fosil yakıtlara sübvanse sağlanmasının sonlandırılmasını ve 2020 yılından sonra kömürle çalışan enerji santrallerinin inşa edilmemesini istedi. 

Guterres, “Tüm bunlar çok büyük siyasi irade gerektiriyor ve G7 zirvesi uluslararası topluluğu bu alana daha fazla ilgi göstermeye yöneltmek için ideal bir fırsat” dedi.

Guterres, Eylül ayında New York’ta düzenlenecek İklim Zirvesinin ise gençlerin önderliğinde hazırlandığını belirtti.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb