ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres: Her kadın ve kız çocuğu şiddet içermeyen bir yaşam hakkına sahiptir

poster2
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, her kadın ve kız çocuğunun şiddet içermeyen bir yaşam hakkına sahip olduğunu, buna rağmen bu hakkın her toplumda farklı şekillerde ihlal edilebildiğini, bu durumdan da en çok marjinal ve korunmaya en fazla ihtiyacı olan kesimin etkilendiğini söyledi.

Guterres, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Dünya genelinde her üç kadından biri yaşamları boyunca fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalıyor; 750 milyon kadın 18 yaşından önce evlenmeye zorlanmış ve 250 milyondan fazlası ise kadın sünnetine maruz kalmış bulunuyor” dedi.

Genel Sekreter, “Kadın hakları savunucuları endişe verici seviyelerde hedef seçiliyor, kadın siyasetçilere yönelik şiddet kadınların kişisel, siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel haklarına ilişkin ilerlemeyi engelliyor” dedi.

Günümüzde taciz ve zararlı uygulamalar dahil olmak üzere kadına yönelik şiddetin insan haklarının yerine getirilmesinin önündeki ana engel olduğunun geniş şekilde kabul gördüğünü ve kadınların barışın desteklenmesine dahil edilmelerine doğrudan meydan okunduğunu belirten Guterres, “Bu sorunu çözmeden 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini tam olarak yerine getiremeyiz” dedi.

“Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti tam olarak ortadan kaldırmaya yönelik ortak hareketimizi daha da ileri götürme zamanıdır. Bunun için ülkelerimizde, bölgelerimizde ve toplumlarımızda aynı anda aynı hedefe doğru birlikte hareket etmemiz gerekiyor” diyen Guterres, Birleşmiş Milletler’in, kadına yönelik şiddetin sonlandırılması Vakıf Fonu; ulusal hükümetler ve sivil toplumun çabalarını BM’nin çabaları ile bir araya getirmeyi amaçlayan ve Avrupa Birliği ile yürütülen “Spotlight Initiative”; ve BM Güvenli Şehirler ve Güvenli Kamusal Alan Küresel Girişimi yoluyla kadına yönelik şiddete çare bulmaya çalıştığını belirtti.

Guterres, “Bunlara ek olarak, BM’de cinsel tacize yönelik sıfır tolerans politikam da Eylül ayında başlatılan Cinsiyet Eşitliği Stratejisinin bir parçasıdır. Ayrıca, ‘Kadına Karşı Şiddeti Sonlandırmak için Birleşin’ kampanyasını da ‘2030’a Kadar Birleşin’ başlığı altında sürdürmeye kararlıyız” dedi.

Genel Sekreter Guterres, “Dünyanın dört bir yanında kadınlar ve kız çocuklarının taciz, zararlı uygulamalar ve diğer şiddet türlerinden uzak bir yaşam sürmelerini sağlamak için birlikte hareket etme zamanı gelmiştir” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb