ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres: İnsanlar ırkları, dinleri nedeniyle saldırıya uğradığında tüm toplum zarar görüyor

 

dur
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Irk Ayrımcılığıyla Mücadele Uluslararası Günü, ırkçılık, ırk ayrımcılığı, yabancı düşmanlığı ve bununla bağlantılı Yahudi karşıtlığı ve Müslüman karşıtlığını sona erdirmek üzere verdiğimiz sözü yenilemek için bir fırsat sunuyor” dedi.

Guterres, Yeni Zelanda’da iki camide düzenlenen katliamın ırkçılık zehrinin nelere yol açabileceğinin son örneğini teşkil ettiğini söyledi.

Guterres, 21 Mart Irk Ayrımcılığıyla Mücadele Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Irk ve dini nefretten ve bağnazların yarattığı terörden muaf hiçbir ülke ya da toplum bulunmuyor. Son dönemde yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve hoşgörü yoksunluğundaki artıştan derin endişe duyuyorum. Nefret söylemi ana akımda görülmeye başlandı ve orman yangını gibi hızla sosyal medyaya ve radyo programlarına yayılıyor. Hem liberal demokrasilerde hem de otoriter devletlerde artıyor” dedi.

“Bu karanlık güçler demokratik değerler, toplumsal istikrar ve barış için tehdit oluşturuyor” diyen Genel Sekreter, insanların ırkları, dinleri ve etnik kökenleri nedeniyle fiziksel, sözlü ya da sosyal medyada saldırıya uğradığında tüm toplumun kaybettiğini belirtti ve “Hepimizin el birliği yapması, birlikte karşı koyması ve eşitlik ve insan onuru ilkelerini savunması hayati önem taşıyor” dedi.

“Günümüz toplumlarında çok sık görülen bölünmüşlüğü ve kutuplaşmayı onarmak için çok daha fazla çalışmamız şart” diyen Guterres, karşılıklı anlayışın güçlendirilmesinin, çok kültürlülüğün bir başarı hikayesi haline gelmesi için gerekli yatırımların yapılmasının şart olduğunu, siyasi kazanç için ırkçı söylemde bulunan siyasilere karşı durulması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Neden bu kadar çok insanın hoşgörüden mahrum mesajlardan bu kadar çok etkilendiğini de araştırmalıyız” diyen Guterres. İnsanları zararlı ve yanıltıcı üstün ırk anlayışından uzaklaştırma çabalarına herkesin dahil edilmesi gerektiğini, Yahudi Soykırımına yol açan Nazilerin onlarca yıl öncesine giden sözde bilimine dayanan beyaz ırkın üstünlüğü iddiasının günümüzde Neo-Nazizm ile birlikte yeniden ortaya çıkabildiğini söyledi.

Guterres, bu tür yaklaşımların kesinlikle tarihe gömülmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, “Gelin nerede ortaya çıkarsa çıksın ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele kararlılığını gösterelim. Gelin her ülkede ve her seviyede ayrımcılığın nasıl önlenebileceğini düşünelim. Hepimiz birbirimize insanlığımızla bağlıyız. Hepimiz eşitiz. Hepimiz birbirimizin refahını gözetmeliyiz” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb