ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres Myanmar’dan Arakanlı Müslümanlara yönelik askeri operasyonları ve şiddet eylemlerini durdurmasını istedi

UN Photo/Mark Garten

UN Photo/Mark Garten

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres BM Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında Arakanlı Müslümanlara, normal bir yaşam sürmelerine imkan tanıyacak şekilde vatandaşlık ya da en azından hukuku bir statü verilmesini istedi. Guterres ayrıca uluslararası topluluktan da Bangladeş’e sığınan yaklaşık 380 bin Arakanlıya yardım ulaştırılmasına katkıda bulunması çağrısı yaptı.

Guterres 72. Dönem BM Genel Kurul toplantıları öncesinde 13 Eylül’de düzenlediği basın toplantısında “Myanmarlı yetkililere, askeri operasyonlarını durdurma, şiddete son verme ve ülkeden kaçmak zorunda kalanların dönüşüne izin vermesi çağrısında bulunuyorum” dedi.

Guterres sorunun kökenine inecek “etkin bir eylem planı” hazırlanması çağrısını yineledi. Onlarca yıldır çözüm bulunamayan sorunun Myanmar’ın sınırlarının dışına taşarak bölgeyi istikrarsızlığa sürüklediğini söyledi.

Guterres, “Tüm ülkelerden insani yardımların sağlanabilmesi için ellerinden gelen tüm çabayı göstermelerini istedi.

Guterres ayrıca, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına izin verilmesi çağrısı yaptı.

İnsani yardım kuruluşları üç ay boyunca insani yardım sağlanabilmesi için 77 milyon ABD Doları tutarında bir kampanya başlatmıştı.

Basın toplantısında Kuzey Kore konusuna da değinen Guterres soruna siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Genel Sekreter ayrıca, BM reformu ile bağlantılı olarak iki girişimi de başlattı.

Guterres, 18 tanınmış uluslararası şahsiyetten oluşan Üst Düzey Danışma Kurulu aracılığıyla barış çalışmalarına katkı sağlanacağını belirtti.

Genel Sekreter ayrıca, BM kadrolarında kadın erkek oranlarını eşitlemeyi öngören girişimi de başlattığını duyurdu.

Basın toplantısı sırasında gündeme getirilen diğer konulardan biri de Orta Afrika Cumhuriyeti’nde kötüye gitmekte olan durum oldu. Guterres, son üç ay içinde mülteci ve yerinden edilmiş kişilerin sayısında yüzde 37 oranında bir artış görüldüğünü belirtti.

Orta Afrika Cumhuriyeti konusunda 19 Eylül’de BM Genel Kurulunda bir üst düzey toplantı düzenlenmesi bekleniyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb