ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres: Su baskınlarına, depremlere, yangınlara, salgınlara ve ekonomik krizlere daha dayanıklı şehirler inşa etmeliyiz

WCD2018logo

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu yılki Dünya Şehirler Gününün dayanıklı ve sürdürülebilir şehirlere odaklandığını belirtti.

Guterres, “Her hafta 1,4 milyon insan şehirlere göç ediyor. Böylesine hızlı bir şehirleşme yerel kapasitenin yetersiz kalma ihtimaliyle birlikte doğal ve insan kaynaklı afetlerin yaratacağı sonuçların riskini de artırıyor. Ancak, risklerin afetlere dönüşmesi engellenebilir. Bunun için de fırtınalara, su baskınlarına, depremlere, yangınlara, salgınlara ve ekonomik krizlere daha dayanıklı şehirler inşa edilmesi gerekiyor” dedi.

Guterres, 31 Ekim Dünya Şehirler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin daha dayanıklı ve sürdürülebilir hale gelerek bu yeni durumla başa çıkmak  için çaba harcadığını belirtti.

Guterres, bu çabalar kapsamında, Bangkok’un çok büyük kapasiteli yer altı su depoları inşa ederek su baskını riskine karşı önlem almakla kalmadığını, kurak mevsimler için su depoladığını; Kito’da belediyenin 200 bin hektar alanı islah ederek su baskınlarına karşı önlem aldığını, erezyonu azalttığını, şehrin içme suyu kaynağını ve biyoçeşitliliği koruma altına aldığını; Johannesburg’da kamusal alanların spor, sosyal faaliyetler ve ücretsiz tıbbi bakım gibi hizmetler için güvenli hale getirilmesi çabalarına kent sakinlerinin de dahil edildiğini belirtti.

Guterres, “Gelin Dünya Şehirler Gününde bu gibi örnekler bize ilham versin. Gelin, herkes için güvenli ve fırsatlar sunan sürdürülebilir ve dayanıklı şehirlerin insaşı için birlikte çalışalım” diyerek mesajına son verdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb