ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres, uluslararası topluluktan daha barışçıl ve refah bir Afrika’ya destek olmalarını istedi

Tanzanya'daki kadın tüccarlar ekonomiye katkı sağlıyor. Fotoğraf: UNCTAD

Tanzanya’daki kadın tüccarlar ekonomiye katkı sağlıyor. Fotoğraf: UNCTAD

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Afrika liderleri bu yıl Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesinin açılışını yaptı. 1,2 milyar tüketicisi ile Dünya’nın en büyük pazarlarından birini teşkil eden Serbest Ticaret Bölgesi Afrika’da entegrasyonu güçlendirebilir, ekonomik büyümenin lokomotifi olabilir, genç Afrikalı nüfus için yeni istihdam imkanları yaratabilir, yoksulluğun azalmasını sağlayabilir ve daha istikrarlı ve barışçıl toplumlara yol gösterici olabilir” dedi.

Guterres, 25 Mayıs Afrika Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, bu gelişmenin, 55. kuruluş yıldönümünü kutlayan eski adıyla Afrika Birliği Örgütü, yeni adıyla Afrika Birliği’nin şemsiyesi altında sağlanan ilerlemenin en son örneği olduğunu söyledi.

Guterres, “Afrika genelinde girişimcilik artıyor, eğitime erişimde yükselme görülüyor ve çocuk ölümlerinde azalma yaşanıyor.  Afrika’da parlamentolarda daha fazla kadın görev alıyor ve Afrika’da bir çok ülkede ekonomik büyüme Dünya’nın diğer bölgelerinden daha hızlı yaşanıyor” dedi.

Afrika’nın giderek daha büyük oranda olmak üzere kendi geleceğini belirlediğini ifade eden Genel Sekreter, “Afrika’nın kalkınma vizyonuna Afrika Birliği’nin 2063 Gündemi rehberlik ediyor. Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ile tam bir uyum içinde olan 2063 Gündemi tüm kıtanın güçlü kılınması ve tüm kıtada sosyal ve ekonomik ilerlemenin sağlanmasının temelini oluşturuyor. Birleşmiş Milletler Afrika’nın söz konusu çabalarını tam olarak desteklemeye büyük önem veriyor. Bu amaçla BM ve Afrika Birliği barış ve güvenlik ve 2063 Gündemi ve 2030 Gündeminin uyumlu bir şekilde uygulanması konularında geçen yıl çerçeve anlaşmaları imzaladı” dedi.

“Barış ve sürdürülebilir kalkınma bir paranın iki ayrı yüzüdür, birine erişilmeden diğeri de sağlanamaz” diyen Guterres, BM’nin barışı desteklemek amacıyla önleyici çalışmalarına devam edeceğini sözlerine ekledi.

“Krizler büyümeden onları tespit etme ve yatıştırmaya yönelik ortak kabiliyetimizi güçlendirmeli ve nedenlerine çare bulacak araçları daha etkin hale getirmeliyiz” diyen Guterres, BM’nin ayrıca Afrika’nın 2020 yılına kadar başarmayı planladığı “Silahları Susturun” kampanyasına da destek vermeye ve çatışmaların önlenmesi ve barışın inşası konusunda kadınların ve gençlerin vazgeçilemez rollerini desteklemeye yönelik çalışmalara devam edeceğini söyledi.

Guterres, mesajına, “Afrika Gününde tüm ülkeleri barışçıl ve refah bir Afrika’yı desteklemeye çağırıyorum. Afrika için iyi olan Dünya için de iyidir” diyerek son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb