ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres, Yeni Zelanda’da saldırıya uğrayan camileri ziyaret etti, nefret söylemine karşı ortak hareket çağrısı yaptı

BM Genel Sekreteri António Guterres Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde 15 Mart tarihinde saldırıya uğrayan iki camiden biri olan Linwood Camisine, olayda hayatını kaybedenlerin anısına çelenk bırakıyor – (Mayıs 2019). Fotoğraf: BM/Mark Garten

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Yeni Zelanda’ya gerçekleştirdiği üç günlük ziyaret kapsamında, Christchurch şehrinde 15 Mart tarihinde Cuma Namazı esnasında saldırıya uğrayan her iki camiyi de ziyaret ederek hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini sundu. Söz konusu olayda iki ayrı camiye saldırı düzenlenmiş ve onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Son dönemlerde artan nefret söylemine karşı durulabilmesi için dayanışma çağrısı yapan Guterres, Linwood Camisinde olayda hayatlarını kaybedenler anısına bir çelenk bıraktı. Guterres ayrıca diğer saldırının gerçekleştiği Al Noor Camisini de ziyaret etti.

Guterres, Al Noor Camisi ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, yaşanan acı ve kederi gidermeye sözlerin yetmeyeceğini, ancak her iki camiyi de şahsen ziyaret ederek Müslüman topluluğa olan sevgisini, desteğini ve hayranlığını göstermek istediğini belirtti.

“Bu zor dönemde birbirimize destek olmalıyız” diyen Guterres, artan nefret söylemine karşı herkesin dayanışma içinde karşı durması çağrısı yaptı.

Genel Sekreter Guterres, kutsal mekanların korunması ve nefret söyleminin önlenmesi için iki yeni girişim başlattığını söyledi.

Guterres, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos’tan kutsal mekanların korunmasına yönelik olarak bir BM Eylem Planı hazırlamasını istediğini sözlerine ekledi.

Guterres, ayrıca, Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı Adama Dieng’den de nefret söylemine karşı dayanışmayı güçlendirecek ve bir Eylem Planı hazırlayacak bir BM ekibi oluşturmasını istediğini belirtti.

Guterres, “Nefret söylemi sosyal medyada bir orman yangını gibi yayılıyor. Bunu mutlaka söndürmeliyiz. Nefret söylemine çevrim içi olsun çevrim dışı olsun yer yok” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb