ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Hiroşima’nın yıldönümünde üye devletleri nükleer silahların olmadığı bir dünya için yapılan çalışmaları yoğunlaştırmaya çağırdı

Hiroshima Barış Anıtı (Genbaku Dome). UNESCO/G. Boccardi

Hiroshima Barış Anıtı (Genbaku Dome). UNESCO/G. Boccardi

Dünya genelindeki nükleer silahların 15 bin gibi bir sayıya ulaştığını belirten Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, tüm ülkeleri ortak hedef olan nükleer silahlardan arınmış bir dünya için yürüttükleri çabaları daha da yoğunlaştırmaya çağırdı.
Guterres, 1945 yılında nükleer bombaya maruz kalan Hiroşima’da 6 Haziran’da düzenlenen kurbanları anma törenine gönderdiği yazılı mesajda, “Nükleer silahlardan arınmış bir dünya hayalimiz gerçeğe dönüşmenin çok uzağında”, dedi.
Genel Sekreterin Silahsızlanma konusundaki Yüksek Temsilcisi Izumi Nakamitsu tarafından okunan mesajda, Guterres, “Nükleer silaha sahip ülkelerin nükleer silahsızlanma alanında somut ve geri döndürülemez adımlar atma konusunda özel bir sorumluluğu bulunuyor”, dedi.
Guterres, dünya genelindeki nükleer silahların sayısının 15 bin gibi bir sayıya ulaşmasının ve bu silahların kullanılabileceği yönündeki sözlerin de tehlikeli olduğu uyarısında bulundu.
Guterres, mesajında, dünyanın Hiroşima’yı 72 yıl önce gerçekleşen trajik olay sonrasında, kararlılığın ve umudun üzerine inşa edilen bir şehir olarak gördüğünü belirtti ve “Sizlerin barış konusundaki kararlılığınız tüm dünyaya ilham kaynağı oluyor”, dedi.
Guterres, nükleer silahlardan arınma konusunda 2017 yılında yaşanan olumlu bir gelişmeye de yer veridiği mesajında, üye devletlerin nükleer silahların yasaklanması konusundaki anlaşmayı onayladıklarını hatırlattı.
Genel Sekreter, bu kararın temelinde nükleer silahların kullanılmasının koşulsuz olarak kabul edilmez bir durum olduğuna yönelik küresel kampanyanın bulunduğunu ifade etti. Guterres, bu gelişmeye Hiroşima’nın barış mesajının ve hibakuşa’ların bir diğer deyişle Hiroşima’ya atılan bomba sonrasında hayatta kalabilenlerin çabalarının da çok değerli katkılarda bulunduğunu söyledi.
Hibakuşa’ların dünyaya nükleer silahların insanlar için yıkıcı sonuçlarını hatırlattığını belirten Guterres, BM’nin nükleer silahlardan arınmış bir dünya için yürütülen küresel çabaları desteklemeye devam edeceğini söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb