ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri: İhtilaflar karmaşıklaştıkça arabuluculuk artık bir seçenek değil gereklilik

Fotoğraf: BM/Evan Schneider Genel Sekreter Güvenlik Konseyi’nde konuşuyor.

Fotoğraf: BM/Evan Schneider
Genel Sekreter Güvenlik Konseyi’nde konuşuyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres  günümüzde savaşlar karmaşıklaştıkça barış için arabuluculuk yapmanın da karmaşık bir hal aldığını, milyonlarca insanın hayatını kurtarmak ve daha iyi hale getirmek için yenilikçi düşünceye ihtiyaç olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nde Uluslararası Barış ve Güvenlik: Arabuluculuk ve İhtilafların Barışçıl Çözümü başlıklı toplantıda konuşan Guterres iç ihtilafların büyük bir çoğunluğunun dağınık silahlı gruplar ve siyasi çıkarların öldürücü karışımını içerdiğini, suç teşkil eden aktiviteler ile fonlandığını ve barış anlaşmalarının daha zor ve kısa ömürlü hale geldiğini vurguladı.

Bu nedenlerle barış diplomasisini en baştaki önceliklerinden biri yaptığını belirten Guterres, özellikle de ihtilafların oluşmadan önlenmesi ve arabuluculuk, barışın inşası ve sürdürülebilir kalkınmaya yatırım yapılmasına odaklandığını kaydetti.

Guterres 2017’nin Eylül ayında Üst Düzey Arabuluculuk Danışma Kurulunu kurduğunu ve kurulun BM’nin arabuluculuk için daha etkili çalışmasını desteklediğini söyledi.

Guterres Kurul üyesi ve eski Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo’nun kendi adına Liberya’ya giderek 2017 seçimlerinden sonra iktidarın barışçıl biçimde transferine destek olmasını da Kurulun başarılı çalışmalarına örnek olarak gösterdi.

BM Genel Sekreteri değişen ihtilafların uluslararası arabuluculukta cesur ve yaratıcı düşünce gerektirdiğini belirtti ve sosyal medyanın toplulukları bir araya getirme, tek bir ağızdan konuşma, bölgesel kuruluşların arabuluculuk çabalarını desteklemede kullanılması gerektiğini belirtti. Guterres “Arabuluculukta yenilikçi düşünce artık bir seçenek değil gerekliliktir” dedi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb