ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri: İklim Değişikliği ile mücadele için yapabileceğiniz her şeyi yapın

Gölcük, Bolu. Fotoğraf: Tuba Coşkun/UNIC Ankara

Kısa olarak “Dünya Günü” olarak da adlandırılan Uluslararası Toprak Ana Günü vesilesiyle Birleşmiş Milletler iklim eylemi ve eğitim yoluyla eşit ve sürdürülebilir bir geleceği en iyi biçimde inşa etme konusunu masaya yatırdı.

22 Nisan tarihinde Doğa ile Uyum için İnteraktif Diyalog başlığı altında toplanan BM Genel Kurulundaki oturumda 2015 Paris İklim Anlaşması uyarınca küresel ısınmaya karşı acilen önlem alınması ve karbon dioksit emisyonlarının 2 derecenin altında tutulması tartışıldı.

Dünya Günü için Twitter hesabından bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri António Guterres her gün gezegenimize daha iyi bakma sözü vermek gerektiğini belirtirken “Lütfen iklim değişikliği ile mücadele için yapabileceğiniz her şeyi yapın” ifadesini kullandı.

Genel Kurul toplantısı için hazırlanan bilgi notunda “İklim değişikliği küresel olarak sürdürülebilir kalkınmanın önündeki en büyük tehdittir. İklim değişikliği insan türünün sürdürülebilir olmayan eylemlerinin neden olduğu pek çok dengesizlikten biridir ve gelecek nesiller üzerinde doğrudan etkisi olacaktır” denildi.

BM Genel Kurulu Başkanı Maria Fernanda Espinosa doğaya iyi bakmanın insanlara da iyi bakmak anlamına geldiğini belirtti ve dünyanın devamı için yaşam döngülerine saygı duymanın ve biyolojik çeşitliliğe katkı vermenin önemine vurgu yaptı.

Espinosa “Gezegene ve sakinlerine geri döndürülemeyecek hasarı engelleyebilecek en son nesil biziz. Küresel ısınmada dönülemeyecek bir noktaya gelmeyi önlemek için bir dönüm noktasındayız, hangi yolda devam etmek istediğimize karar vereceğimiz noktadayız. Hiçbir şey yapmamanın sonuçlarının ne olacağını zaten biliyoruz” dedi.

Paris İklim Anlaşmasının uygulanmasını hızlandırmak amacıyla BM Genel Sekreteri 23 Eylül tarihinde 2019 İklim Eylemi Zirvesine ev sahipliği yapacak.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb