ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri: Krizleri önlemek yaptığımız her şeyin merkezinde olmalı

Suriye’nin Halep kentindeki yıkım çok büyük, yıkıntıları kaldırmak için ağır ekipmana acil olarak ihtiyaç var. Fotoğraf: UNHCR/Bassam Diab

Suriye’nin Halep kentindeki yıkım çok büyük, yıkıntıları kaldırmak için ağır ekipmana acil olarak ihtiyaç var. Fotoğraf: UNHCR/Bassam Diab

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada günümüzün ihtilaflarının çok karmaşık, uzun ve idaresi zor olduğunu vurgularken, ihtilafların bu değişen doğası nedeniyle Birleşmiş Milletler’in kendi içinde ve başkalarıyla nasıl çalıştığını yeniden değerlendirmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Genel Sekreter, “Nükleer silah riski gene ön saflarda ve merkezde, gerilim Soğuk Savaşın sona ermesinden bu yana en yüksek seviyede” diye konuştu.

Guterres “Pek çok kazanım sağlayan teknolojik gelişimler aşırılıkçıların iletişime geçmesini, çarpıtılmış memnuniyetsizliklerini yayınlamalarını, takipçi bulmalarını ve insanları sömürmelerini kolaylaştırırken, siber güvenlik tehlikeleri artıyor” ifadelerini kullandı.

Guterres bu zorlukların üzerinden gelmek için uluslararası topluluğun daha tutarlı, koordineli ve konuya özel çaba göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Genel Sekreter konuşmasında iklim değişikliği, sınırlar ötesi suç, uzayan ihtilaflar, eşitsizliklerin artırdığı hayal kırıklığı ve marjinelleşme gibi etkilerin neden olduğu tehditlerden de bahsetti.

Guterres “Kadınlar güçlendiğinde, toplumlar serpilir ve barış süreçlerinin başarıya ulaşması şansı artar” dedi.

İhtilafların önlenmesinin her türlü girişimin odak noktası olması gerektiğini vurgulayan Genel Sekreter “Bu insanların trajik şekilde acı çekmesini önlediği gibi tasarrufu da sağlıyor” dedi

Ölçmesi zor olsa da ve medya manşetlerinden uzak yapılsa da ihtilafları önlemenin büyük ve görülür kazanımlar sağladığını söyleyen Guterres, barışın inşasında kadınların rolünün sürdürülebilir barış için kritik öneme sahip olduğunu kaydetti.

Genel Sekreter António Guterres konuşmasına son verirken Güvenlik Konseyi’ni birlik olmaya çağırdı.

Genel Sekreter “[Birlik] olmadan ihtilaf tarafları daha az esnek ve uyuşmayan pozisyonlar alabilirler ve ihtilafa neden olanlar durumu tekrar ve tekrar geri dönülemeyecek noktaya iterler. Ancak birlik olunduğunda güvenlik ve herkesin refahı artar” dedi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb