ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Kuzey Irak Referandumunun bölgeyi istikrarsızlaştırma potansiyelinden endişeli

BM Genel Sekreterinin sözcüsü Stéphane Dujarric. UN Photo/Evan Schneider (arşiv)

BM Genel Sekreterinin sözcüsü Stéphane Dujarric. UN Photo/Evan Schneider (arşiv)

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres 25 Eylül tarihinde Kuzey Irak’ta yapılan referandumun bölgeyi istikrarsızlaştırma potansiyelinden endişeli olduğunu bildirdi.

Genel Sekreterin sözcüsü Stéphane Dujarric tarafından konuyla ilgili yayınlanan açıklamada “Genel Sekreter Irak’ın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve birliğine saygı duymaktadır ve federal Hükümet ve Kürt Bölgesel Yönetimi arasında çözülmemiş tüm hususların yapılandırılmış diyalog ve yapıcı uzlaşma ile çözülebileceğine inanmaktadır” dedi.

Açıklamada Genel Sekreterin Kuzey Irak ve Irak’ın tümünde Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında yürütülen faaliyetlerin kesintisiz olarak devam etmesine izin verilmesini beklediği ifade edildi.

Geçen hafta hem Guterres hem de BM Güvenlik Konseyi referandumla ilgili endişelerini dile getirmişler, hem İŞİD’e (Daeş) karşı bölgede verilen savaş hem de 3 milyonun üzerinde mülteci ve yerlerinden olmuş kişinin güvenli ve gönüllü olarak geri dönüşleri üzerinde etkisi olması endişelerini bildirmişlerdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb