ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri: Martin Luther King Dünyaya ilham vermeye devam ediyor

Dr. Martin Luther King ve eşi Bayan King Birleşmiş Milletler’i ziyaretlerinde Ralph Bunche tarafından karşılanıyorlar,1964. UN Photo

Dr. Martin Luther King ve eşi Bayan King Birleşmiş Milletler’i ziyaretlerinde Ralph Bunche tarafından karşılanıyorlar,1964. UN Photo

BM Genel Sekreteri António Guterres  50 yıl önce bir suikast sonucu hayatını kaybeden yurttaşlık hakları savunucusu Dr. Martin Luther King Jr’nin eşitlik ve sosyal adalet çalışmalarının ölümünün üzerinden geçen yıllara rağmen dünyaya ilham vermeye devam ettiğini söyledi.

Genel Sekreter sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada King’in 20.yüzyıldaki önemine vurgu yaparak hayatını eşitlik, adalet, şiddet olmadan gerçekleşecek toplumsal değişime adadığını kaydetti.

Guterres “Ölümünün üzerinden geçen onlarca yıla rağmen King baskı, ayrımcılık ve adaletsizlik karşısında insan hakları ve insan onuru mücadelesi veren insanlara tüm Dünyada ilham vermeye devam ediyor” dedi.

Genel Sekreter Martin Luther King’in ayrımcılık karşıtı, sosyal adalet ve çeşitliliğin erdemleri adına söylediklerinin günümüzde her zamankinden daha fazla geçerli olduğunu vurguladı.

1929 yılında ABD’nin Goergia Eyaleti, Atlanta kentinde doğan King 4 Nisan 1968 yılında kentin çöp işçilerinin grevine destek olmak üzere gittiği Tennessee Eyaleti, Memphis kentinde bir otelin balkonundayken vurulup hayatını kaybetmişti.

Ölümünün üzerinden 10 yıl geçtikten sonra 1978 yılında King’e Evrensel İnsan Hakları Bildirgesindeki hakların sağlanması ve korunmasına yaptığı üstün katkıları için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları ödülü verilmişti.

Martin Luther King 1964 yılında Nobel Barış Ödülünü almıştı.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb