ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri nefret söylemine karşı yeni eylem planını açıkladı

Genel Sekreter António Guterres Nefret Söylemine Karşı Eylem Planını açıklıyor (18 Haziran 2019), Fotoğraf: BM/Manuel Elias

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres  Nefret Söylemine Karşı Birleşmiş Milletler Stratejisi ve Eylem Planını açıklayarak, üye devletlere  her türlü nefret söylemine karşı mücadele başlattığını duyurdu.

Guterres 18 Haziran tarihinde Birleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezi’nde yaptığı konuşmada nefret söyleminin kök salmaya başlamış olabileceğini ancak artık BM’nin dikkatinin bunun üzerinde olduğunu ve asla nefret söylemi ile yüzleşmeyi bırakmayacaklarını açıkladı.

Genel Sekreter strateji ve eylem planının yeni olduğunu ancak  hiçbir ayrımcılığa izin vermeden herkesin insan haklarına saygı duyulması temeline dayandığını vurguladı.

BM Antlaşmasının Dünya Yahudi Soykırımını endüstriyel bir boyutta yaşadıktan sonra yazıldığını hatırlatan Guterres, “bu dersi unutma tehlikesi altındayız” ifadesini kullandı.

Tüm Dünya’da yabancı düşmanlığı, ırkçılık, hoşgörüsüzlük, Yahudi düşmanlığı, Müslümanlara karşı nefret, Hristiyan toplumlara sistematik saldırılar gibi olayların arttığına dikkat çeken Genel Sekreter dijital teknoloji ve çevrim-içi bir araya gelen aşırı uçtakiler yoluyla nefret dolu ve yıkıcı görüşlerin daha da fazlalaştığını söyledi.

BM Genel Sekreteri hem liberal demokrasilerde hem de otoriter rejimlerde bazı siyasi liderlerin nefret söylemi yapan grupların fikirleri ve dilini ana akıma taşıdığına dikkat çekti.

Guterres, Nefret Söylemi Stratejisi ve Eylem Planının nefret söyleminin temel nedenlerine, önlenmesine ve nefret söylemiyle yüzleşilmesine odaklandığını söyledi.

2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini nefret söylemine karşı pek çok konuyu ele aldığını belirten Genel Sekreter, yeni stratejinin bir adım öne giderek, nefret söylemi yapanların belirlenmesi gibi koordineli müdahaleleri içerdiğini belirtti.

Genel Sekreter herkesi nefret söylemini kötü niyetli bir eylem olarak görmeye, koşulsuz olarak kınamaya, nefret söylemini yaymayı reddetmeye, gerçeklerle karşısına çıkmaya ve nefret söylemi yapanların bu davranışlarını değiştirmek için uğraşmaya çağırdı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb