ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri: Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair haberlerin devam etmesi dehşet verici

Doğu Guta, Suriye UNICEF/2018/Amer Almohibany

Doğu Guta, Suriye UNICEF/2018/Amer Almohibany

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair haberlerin devam etmesinin kendisini dehşete düşürdüğünü söyledi.

Guterres Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaret sırasında yaptığı açıklamada sivil halka karşı kimyasal silah kullanılmasını şiddetle kınadığını tekrarladı.

Genel Sekreter kimyasal silah kullanılmasının doğrulanmasının ne koşullar altında ve kim tarafından olursa olsun “korkunç ve uluslararası hukukun açık şekilde ihlali” olduğunu ifade etti.

Guterres açıklamasında kimyasal silah kullanımına dair en son iddiaların ciddiyetinin tarafsız, bağımsız ve profesyonel uzmanlar kullanılarak yapılacak kapsamlı bir soruşturma gerektirdiğini vurguladı.

Genel Sekreter Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) bu soruşturmayı yürütmesini desteklediğini tekrarladı ve OPCW misyonuna hiçbir kısıtlama olmaksızın tam olarak erişim verilmesi gerektiğini vurguladı.

Açıklamasında BM Güvenlik Konseyi’ne de seslenen Guterres “Kimyasal silahlara karşı normlar savunulmalıdır. Güvenlik Konseyi’ne sorumluluğunu yerine getirmeye ve bu konuda birlik içinde olmaya çağırıyorum. Ayrıca, Konsey’i hesap verebilirlik için adanmış bir mekanizma konusunda anlaşmaya varma konusunda çabalarını ikiye katlaması için teşvik ediyorum. Bu çabaları desteklemeye hazırım” diyerek  mesajına son verdi.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi Suriye’nin başkenti Şam’ın banliyösü Doğu Guta’da kimyasal silah kullanıldığına dair iddialar üzerine 9 Nisan tarihinde acil olarak toplandı. Güvenlik Konseyinde konuşan Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura kimyasal silah kullanımı iddiaları dahil olmak üzere Suriye’de artan şiddet olaylarının hayat etmesi zor derecede yıkıcı sonuçları olabileceği uyarısında bulundu.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb