ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Yemen’de çatışmalara ve hava saldırılarına son verilmesi çağrısı yaptı

Yemen’de hava saldırıları sonucu yıkılan bir bina Fotoğraf: OCHA/P. Kropf

Yemen’de hava saldırıları sonucu yıkılan bir bina Fotoğraf: OCHA/P. Kropf

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Yemen’de son dönemde daha da şiddetlenen çatışmalarından dolayı derin endişe duyduğunu açıkladı ve çatışan taraflara tüm hava ve kara saldırılarına son vermeleri çağrısı yaptı.

Genel Sekreter, sözcüsü aracılığıyla yayımladığı yazılı mesajında, son dönemde başkent Sana’daki çatışmaların hali hazırda siviller dahil onlarca kişinin ölümüne yüzlerce insanın ise yaralanmasına yol açtığını, ayrıca, hayati öneme sahip insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının önünde de büyük bir engel teşkil ettiğini belirtti.

Açıklamada, Genel Sekreterin, tüm taraflardan, milyonlarca çocuk, kadın ve erkeğin açlık, hastalık ve ölümle karşı karşıya kalmaması için yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için gerekli önlemleri almalarını istediği belirtildi.

Genel Sekreter ayrıca tüm taraflardan uluslararası hukuktan gelen, sivillerin korunması, insani yardımlarının dağıtımının sağlanması gibi sorumluluklarını da yerine getirmelerini istedi.

Yemen’de hükümet güçleri ile Hutiler arasında iki yıldır şiddetini kaybetmeden devam eden çatışmalar sonucu milyonlarca insan çok zor koşullarda yaşamak zorunda kalıyor. Yemen’de 20,7 milyon kişinin bir şekilde insani yardıma veya korumaya, 9,8 milyon kişinin ise acil insani yardıma muhtaç olduğu belirtiliyor. Bu insanların yol açtığı felaketten en fazla da siviller olumsuz etkileniyor.

Açıklamada, Genel Sekreterin Yemen’deki ihtilafa silahla çözüm bulunamayacağını belirttiği ve çatışan taraflara siyasi bir çözüm için kapsayıcı müzakereleri yeniden başlatmak üzere BM ile anlamlı bir şekilde yeniden işbirliğine gitmeleri çağrısı yaptığı ifade edildi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb