ÜST MENÜ

BM: Güney Sudan’ın bazı bölgelerinde kıtlık ilan edildi

Güney Sudan’ın Maban bölgesinde yerlerinden edilmiş kadın ve çocuklar. Fotoğraf: UNHCR/P. Rulashe

Güney Sudan’ın Maban bölgesinde yerlerinden edilmiş kadın ve çocuklar. Fotoğraf: UNHCR/P. Rulasheney

Birleşmiş Milletler (BM) Güney Sudan’ın bazı bölgelerinde resmi olarak kıtlık ilan edildiğini bildirdi. BM kuruluşları ortak yayınladıkları açıklamada savaş ve çöken ekonomi nedeniyle 100 bin kişinin açlıkla yüz yüze olduğunu ve 1 milyon kişinin ise kıtlıkta olarak sınıflandırılmanın eşiğinde olduğunu belirttiler.

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun Güney Sudan’daki temsilcisi Serge Tissot BM çocuklara yardım fonu UNICEF ve BM Dünya Gıda Programı WFP ile ortak yayınlanan açıklamada “Güney Sudan’ın bazı kesimlerinde kıtlık korkunç bir gerçek olmuş ve en korktuğumuz şey başımıza gelmiştir” ifadesini kullandı.

Tissot “Ailelerin pek çoğu hayatta kalabilmek için ellerindeki her şeyi tüketmiş durumda” dedi ve çoğunluğu çiftçi olan bu kişilerin hayvanlarını ve hatta çiftçilik aletlerini bile kaybetmiş durumda olduklarını belirtti.

Kıtlığın mevcut durumda ülkenin kuzey-orta kesimindeki Unity bölgesini etkilediği bildirildi. Resmi olarak yapılan kıtlık açıklaması insanların açlıktan ölmeye başladığı anlamına geliyor.

BM kuruluşları daha fazla insanın açlıktan ölmemesi için acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurguladılar.

Güney Sudan’da hükümet ve BM kuruluşları ve diğer insani yardım ortaklarının yayınladığı istatistiklere göre Güney Sudan’ın nüfusunun yüzde 40’ından fazlası yani 4.9 milyon kişinin acilen gıda, tarım ve beslenme yardımına ihtiyacı var.

Güney Sudan UNICEF Temsilcisi Jeremy Hopkins de “Güney Sudan’da tahminen bir milyondan fazla çocuk akut olarak yetersiz besleniyor; 250 binden fazla çocuk ilse hali hazırda çok ağır biçimde yetersiz beslenmiş durumda. Bu çocuklara acil yardım ile ulaşmazsak pek çoğu ölecek” ifadelerini kullandı.

Güney Sudan’da Devlet Başkanı Salva Kiir’e bağlı Sudan Halkın Kurtuluşu Ordusu ve başkan yardımcısı Riek Machar’ı destekleyen muhalif güçler arasındaki çatışmalar 3 yıl önce başlamıştı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb