ÜST MENÜ

BM Güvenlik Konseyi: Çatışmalar “kıtlığın ana nedenlerinden biri”

Somali’de kıtlık tehlikesi sürüyor. UNICEF/Kate Holt

Somali’de kıtlık tehlikesi sürüyor. UNICEF/Kate Holt

 

Çatışmaların yaşandığı Yemen, Somali, Güney Sudan ve kuzeydoğu Nijerya’da 20 milyon kişinin kıtlık ile karşı karşıya kalma tehlikesinden büyük endişe duyduğunu açıklayan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter’den çatışmaların kıtlığa dönüşebileceği durumların önüne geçilmesi için alınması gereken önlemler hakkında Konseyi bilgilendirmesini istedi.

15 üyeli Konsey tarafından yapılan Başkanlık Açıklamasında Genel Sekreter’den söz konusu ülkelerde kıtlıkla etkin mücadele, ülke bazında kısa ve uzun vadede daha hızlı yardım ulaştırılabilmesi için neler yapılması gerektiği konularında Konsey’i Ekim ayında sözlü olarak bilgilendirmesi istendi.

Konsey, çok yıkıcı insani sonuçları olan ve etkin insani yardım sevkiyatına engel olan süregiden çatışmaların kıtlığın ana nedenlerinden biri olduğunu belirtti.

Söz konusu dört ülkede insani yardımların kesintisiz şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının önüne geçen tarafların kınandığı açıklamada, Konsey ilgili taraflardan insani yardımların tüm bölgelere kesintisiz olarak ulaştırılmasına izin vermelerini istedi.

Konsey, ayrıca taraflardan insani yardımların sevkiyatı için hayati öneme sahip sivil altyapıların da korunmasını istedi.

Konsey, Genel Sekreterin çatışmaların yaşandığı ülkelerde kıtlığın önlenmesi için yaptığı çağrıyı desteklemeye ve öneriler konusunda yapıcı bir çalışma başlatmaya hazır olduğunu açıkladı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb