ÜST MENÜ

BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’nin balistik füze denemesini şiddetle kınadı

BM Güvenlik Konseyi. Fotoğraf: BM/JC McIlwaine (arşiv)

BM Güvenlik Konseyi. Fotoğraf: BM/JC McIlwaine (arşiv)

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore)’nin 21 Mayıs tarihinde yaptığı balistik füze denemesini şiddetle kınadı.

Güvenlik Konseyi yayınladığı basın açıklamasında Kuzey Kore’nin istikrarsızlaştırıcı ve apaçık ve kışkırtıcı şekilde Güvenlik Konseyine “meydan okuyan” davranışlarından büyük endişe duyulduğu belirtilirken, Konseyin 2006 yılından bu yana alınan kararlarına uymadığı bildirildi.

Güvenlik Konseyinin durumu çok yakından takip etmeye devam edeceği ve yaptırımlar da dahil olmak üzere önlemler alacağı belirtildi.

Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’ye yaptırımları denetleyen ve Güvenlik Konseyi’nin 1718 sayılı kararıyla kurulduğu için 1718 Komitesi olarak bilinen komiteden Kuzey Kore’ye karşı alınan tüm önlemlerin küresel olarak uygulanması ile ilgili çalışmalarını yoğunlaştırmasını istedi.

Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’nin yasa dışı balistik füze aktivitelerinin nükleer silah sistemlerini geliştirmesine çok önemli ölçüde katkı sağladığını ve bölgede ve ötesinde gerilimi artırdığını kaydetti. Konsey kendi vatandaşlarının karşılanmamış büyük ihtiyaçları varken Kuzey Kore’nin balistik füze ve nükleer silah için kaynaklarını harcamasından üzüntü duyulduğunu ifade etti.

Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze denemelerini durdurmasını ve somut hareketlerle nükleer silahlardan arınmaya samimi taahhüdünü sergilemesini istedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb