ÜST MENÜ

BM Güvenlik Konseyi Myanmar’a Arakan’da aşırı güç kullanmayı bırakması için çağrı yaptı

Ekim 2017 tarihli bu fotoğrafta Myanmar’ın Arakan eyaletinden kaçan Rohingya mültecileri Cox’s Bazar bölgesinde Bangladeş’e geçerken görülüyor, UNICEF/LeMoyne

Ekim 2017 tarihli bu fotoğrafta Myanmar’ın Arakan eyaletinden kaçan Rohingya mültecileri Cox’s Bazar bölgesinde Bangladeş’e geçerken görülüyor, UNICEF/LeMoyne

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Myanmar’ın Arakan Eyaletinde 600 bin Rohingyalı Müslümanın yerlerinden olmasına neden olan yaygın şiddet olaylarını şiddetle kınadı ve Myanmar Hükümetini bölgede aşırı askeri güç kullanmayı sona erdirmeye çağırdı.

15 üyeli Konsey’in Kasım ayı başkanı İtalya temsilcisi Sabastiano Cardi tarafından okunan açıklamasında Myanmar Hükümeti sivil yönetimi yeniden getirmeye, hukukun üstünlüğüne uymaya, kadınların, çocukların, savunmasız grupların hakları dahil olmak üzere insan haklarına uymaya, etnik kökeni din ya da vatandaşlık statüsüne dayalı ayrımcılık yapmamaya çağrıldı.

Güvenlik Konseyi ayrıca Myanmar Hükümetini 2106 sayılı 2013 yılı kararına uyarak cinsel şiddet vakalarını önlemeye, bu tip olaylara müdahale etmeye ve İhtilaflarda Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi ile çalışmaya çağırdı.

Güvenlik Konseyi açıklamasında söz konusu bölgeye insani yardımların ulaştırılmasındaki erişim kısıtlamalarından duyduğu endişeyi de ifade etti ve Myanmar Hükümetinden BM ve diğer insani yardım kuruluşlarına derhal güvenli ve kısıtlamasız erişim sağlamasını istedi.

Açıklamada Myanmar Hükümeti tüm ilgili BM organları, mekanizmaları ve araçları ile, özellikle de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri ile işbirliği yapmaya çağrıldı.

Güvenlik Konseyi açıklamasında BM Genel Sekreterini bir Myanmar Özel Danışmanı atamaya da teşvik etti.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb