ÜST MENÜ

BM Güvenlik Konseyi’ne eğer doğrulanırsa saldırının Suriye’deki en büyük kimyasal saldırı olacağı bildirildi

Güvenlik Konseyi İdlib saldırısı ile ilgili toplandı. Fotoğraf: BM/Rick Bajornas

Güvenlik Konseyi İdlib saldırısı ile ilgili toplandı. Fotoğraf: BM/Rick Bajornas

Suriye’deki kimyasal saldırı haberleri üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Güvenlik Konseyinde konuşan BM Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Kim Won-soo henüz tüm ayrıntıların bilinmediğini bilgilerin hala gelmeye devam ettiğini söyledi.

Kim Won-soo İdlib’in Khan Shaykhun bölgesinde gerçekleşen saldırı ile ilgili olarak “eğer doğrulanırsa bu 2013 Ağustos ayında Ghouta’nın doğusundaki saldırıdan bu yana tek en büyük kimyasal saldırı olacaktır” ifadesini kullandı.

Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi “Haberler saldırının meskun bir bölgede havadan yapıldığını bildiriyor (ancak) bu aşamada iddia edilen saldırının nasıl yapıldığı henüz doğrulanmadı” diye ekledi.

Kim 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’ne verdiği birifingde saldırıdan etkilenenlerde nefes darlığı, kusma, bayılma, ağızdan köpük gelme ve göz bebeklerinin küçülmesi belirtilerinin görüldüğünü kaydetti ve “Bunlar saldırı yerinde çekildiği belirtilen sosyal medyadaki videolarda görülüyordu” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre Khan Shaykhun’daki saldırıda en az 70 kişi öldü ve yüzlerce kişi saldırıdan etkilendi.

DSÖ saldırı ile ilgili yayınladığı bildiride ölümlerin akut solunum yetmezliği nedeniyle gerçekleştiğini belirtti ve “bazı vakalarda sinir gazı kimyasalları kategorisinde olan organofosfor kimyasallarına maruz kalındığını gösteren ek belirtiler var” denildi.

İdlib’deki acil ve yoğun bakım olanaklarının yeterli olmaması nedeniyle çok sayıda yaralı Türkiye’deki hastanelere sevk edildi.

Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Güvenlik Konseyi’ne, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) kanıt bulma misyonu ve ortak soruşturma mekanizmasının saldırı ile ilgili çalışmaları konusunda da bilgi verdi.

BM Genel Sekreteri, OPCW ve Uluslararası Bağımsız Suriye Soruşturma Komisyonu saldırı ile ilgili derin endişelerini dile getirmişlerdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb