ÜST MENÜ

BM, iklim değişikliğinin yol açtığı sıcak hava dalgaları nedeniyle ölümlerde artış olabileceğini açıkladı

Çad'da kuraklık nedeniyle çatlayan toprak Foto: UNICEF/Patricia Esteve

Çad’da kuraklık nedeniyle çatlayan toprak Foto: UNICEF/Patricia Esteve

Birleşmiş Milletler Afet Risklerinin Azaltması Dairesi (UNISDR) iklim değişikliği nedeniyle ölümlerin artmaması için önlem alınması gerektiğini belirtti.

Daha öncede Dünya Meteoroloji Teşkilatı /WMO) yılın ilk altı ayı hava sıcaklığı ortalamasının çok yüksek seviyelere çıktığını, Kuveyt’te hava sıcaklığının rekor kırarak 54 °C derece olarak kayıtlara geçtiğini açıklamıştı.

BM Genel Sekreterinin Afet Risklerini Azaltma Özel Temsilcisi Robert Glasser, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, daha önceki yıllarda Asya ve Avrupa’da yaşanan ölümlerin tekrarlanmaması için milyonlarca insanın sıcak hava dalgalarından korunmak amacıyla alabilecekleri önlemler hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti.

2005- 2014 yılları arasında her yıl ortalama 25 sıcak hava dalgası yaşandığı, bu nedenle de yılda ortalama 7,232 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Kayıtlara en sıcak yıl olarak geçen 2015’te ise Fransa’da 3,275, Hindistan’da 2,248, Pakistan’da ise 1,229 kişinin sıcak hava dalgalarının yarattığı sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Glasser, sıcak hava dalgaları dahil olmak üzere aşırı iklim hareketlerinin etkisinin artmasının nedeninin iklim değişikliği olduğunu, afet risklerinin önlenmesi çalışmaları kapsamında aşırı sıcaktan dolayı ölümlerin azaltılmasına öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Glasser, bu bağlamda, sıcak havadan en fazla etkilenen grubu teşkil eden mülteciler, çocuklar, yaşlılar ve engellilerin erken uyarılmasının yanı sıra su, barınma ihtiyaçlarının ve sıcaktan ve güneşten korunmalarının sağlanması gerektiğini de vurguladı.

Bu bağlamda, 13 Ekim Afet Risklerinin Azaltılması Uluslararası Gününün teması da ölümlerin azaltılması olarak belirlenmiş bulunuyor.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb