ÜST MENÜ

BM iklim zirvesi daha temiz ve daha yeşil bir geleceğe dönüşümü hızlandırmayı hedefliyor

 

Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde 23 Eylül’de düzenlenecek iklim zirvesinde bir araya gelecek Devlet Başkanları, özel sektör temsilcileri ve genç aktivist Greta Thunberg, günümüzün en önemli sorunu olarak görülen çevre konularını ele alacaklar.

BM Genel Sekreter Vekili Amina J. Mohammed, Salı günü düzenlediği basın toplantısında iklim zirvesi hakkına kamuoyunu bilgilendirdi.

Mohammed, zirvede üç ana başlığın ele alınacağını, ilk olarak kömür kullanımından temiz enerjiye geçiş ve insan sağlığına zarar veren kirlenmenin önlenmesi konusunun inceleneceğini, ikinci olarak doğanın korunurken iklim sorununa çözümler bulunmasını sağlayacak açılımlar yapılması için gerekli önlemlerin konuşulacağını ve üçüncü olarak ise gri ekonomiden yeşil ekonomiye geçiş ve insanların iklim değişikliğinin etkilerinden korunması başlıklarının gündeme geleceğini söyledi.

Gelecek hafta BM Genel Kurulunun 74’üncü dönem oturumları başlayacak. Söz konusu oturumlarda iklim değişikliğinin yanı sıra insan sağlığı gibi öne çıkan konularda ele alınacak.

Pazartesi günü gerçekleşecek iklim zirvesi öncesinde 21 Eylül’de Gençlik İklim Zirvesi düzenlecek. Dünyanın dört bir yanından etkinliğe katılacak gençler iklim krizi ile başa çıkılabilmesi için atılması gerektiğini düşündükleri adımları katılımcılarla paylaşacaklar.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb