ÜST MENÜ

BM İnsan Hakları Komiseri: Arakanlı mülteciler geri gönderilme korkusu içinde yaşıyor

UNICEF/Brown - 720 binden fazla Arakanlı, Myanmar’da yaşanan şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığındı.

UNICEF/Brown – 720 binden fazla Arakanlı, Myanmar’da yaşanan şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığındı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Bangladeş’e sığınan Arakanlı mültecilerin iradeleri dışında Myanmar’a geri gönderilme riski ile karşı karşıya oldukları için “korku ve panik” halinde yaşadıklarını söyledi. Bachelet, geri gönderilmelerinin Arakanlı mültecilerin hayatlarını ciddi bir şekilde tehlikeye atacağı yarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR)’ne göre, bazı mülteciler geri gönderilmeleri halinde intihar edeceklerini belirtiyor. Hatta, Cox’s Bazar’daki mülteci kampında bulunan iki yaşlı mülteci intihar girişiminde bulunduğu ifade ediliyor.

Bachelet Myanmar’da insan hakları ihlallerinin faillerinden hesap sorulmadığını, bu durumda mültecileri geri göndermenin onları bir kez daha insan hakları ihlalleri sarmalına atmak anlamına geleceğini söyledi.

Arakanlı 2 bin 200’den fazla mültecinin Myanmar’a geri gönderilmesi planlanıyor. Ancak, OHCHR’in bildirdiğine göre mülteciler şu anki koşullar altında geri gitmek istemediklerini defalarca belirtmiş bulunuyor. Ayrıca, geri gönderilmesi planlanan ailelerin bir çocuğunun başında sadece kadınların ya da çocukların olması karşı karşıya kalabilecekleri riskleri artıracağı ifade ediliyor.

Bachelet mültecilerin iradelerinin hilafına zorla sınır dışı edilmelerinin ya da geri gönderilmelerinin hukuki ilkelerin açıkça ihlali anlamına geleceğini söyledi.

Arakan tarihinin şiddet, kaçış ve geri dönüş olayları ile dolu olduğunu belirten Bachelet, uluslararası topluluktan kısır döngünün sona erdirilmesi için harekete geçmesini istedi.

Çoğunluğu Cox’s Bazar bölgesinde olmak üzere Bangladeş’te yaklaşık 925 bin Arakanlı mültecinin bulunduğu belirtiliyor.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb