ÜST MENÜ

BM İnsan Hakları Şefi: Daeş’e karşı hava saldırılarından siviller korunmalı

Suriye’nin Humus kentinde bir BM konvoyu yıkılmış binaların önünden geçiyor, Mart 2017. Fotoğraf: UNICEF/Ebo

Suriye’nin Humus kentinde bir BM konvoyu yıkılmış binaların önünden geçiyor, Mart 2017. Fotoğraf: UNICEF/Ebo

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Suriye’deki tüm savaşan tarafları sivilleri silahlı çatışmalardan korumak için her türlü önlemi almaya çağırdı. Zeid Ra’ad Al Hüseyin sivillerin artarak Irak hükümet güçleri ile Daeş terör örgütü arasında kaldığını kaydetti.

Yüksek Komiser özellikle Suriye Hükümeti ve diğer Daeş’e karşı savaşan ülkelere bağlı hava kuvvetlerini sivilleri askeri hedeflerden ayırma konusunda daha çok dikkat etmeye çağırdı.

Zeid BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) ofisinden yapılan basın açıklamasında “Deir-ez-Zor ve Rakka saldırılarının neden olduğu sayısı artan sivil ölümleri ve yaralanmaları bu saldırılarda yeterli önlemlerin alınmadığına işaret ediyor” ifadesini kullandı.

Zeid “Daeş’in bir bölgede kontrolü elinde tutması orada daha az dikkatli olunabilir anlamına gelmez. Siviller Daeş veya başka bir grup kim tarafından kontrol edilen bölgede olurlarsa olsunlar her zaman korunmalıdırlar” diye ekledi.

Yüksek Komiser, Albo Kamal sınır kenti gibi geri çekilen Daeş savaşçıları ve ailelerinin yerlerinden edilmiş Suriyeli ve Iraklılar da dahil olmak üzere 100 bin kişiyle karışık olarak bulunduğu yerlerde sivillerin korunmasına özel önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Daeş saldırılarından kaçmış aynı sivillerin şimdi de özellikle Rakka ve Deir-ez-Zor’a yapılan hava saldırılarında kurban durumuna düştüklerini kaydetti. 14 Mayıs tarihinde Rakka’nın doğusundaki bir köye yapılan saldırıda 17’si kadın 23 çiftlik çalışanın öldüğü haberini aldıklarını belirtti. 15 Mayıs’ta Daeş kontrolündeki Albo Kamal meskun bölgesine yapılan saldırı sonucu ise 16’sı çocuk, 12’si kadın 59 sivilin öldüğü 70 kişinin de yaralandığı haberlerinin alındığını bildirdi.

Bölgeden gelen haberlere göre bu saldırıdan bir gün sonra ise Daeş savaşçıları hava saldırıları için koordinatları vermekle suçladıkları 8 erkeğin boğazını keserek öldürdüler. 18 Mayıs tarihinde ise Daeş’in hükümet kontrolündeki  Akareb köyüne saldırısında 36 sivilin öldüğü de gelen haberler arasında.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb