ÜST MENÜ

BM insan hakları uzmanı Myanmarlı yetkilileri Rohingya halkını korumaya çağırdı

Myanmar’daki insan hakları durumu Özel Raportörü Yanghee Lee. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

Myanmar’daki insan hakları durumu Özel Raportörü Yanghee Lee. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

Bangladeş’te Myanmar’ın Rohingya bölgesinden kaçan müslümanlarla görüşen BM’nin Myanmar insan haklarının durumu Özel Raportörü Yanghee Lee Myanmar Hükümetine Rohingya halkının ızdırabına son vermesi çağrısı yaptı.

Lee, “Bu ailelerin tanık olduğu ve yaşadığı şiddetin boyutu ilk başta düşündüğümün çok daha ötesinde” dedi.

Özel Raportör insanların boğazlarının kesilmesi, rastgele ateş açılması, içinde insanların bağlı olduğu evlerin ateşe verilmesi, çok küçük yaştaki çocukların ateşe atılmasının yanında, toplu tecavüzler ve diğer cinsel şiddet suçları dahil korkunç iddiaların olduğunu kaydetti.

Şubat ayının başında Myanmar’dan kaçan halk ile yapılan mülakatları sonucunda Myanmar’daki insan hakları durumu ile ilgili bir rapor yayınlayan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ülkenin güvenlik güçlerinin neden olduğu bebek ve çocuklara da olmak üzere toplu tecavüzler, dövmeler, kaybettirmeler gibi insan hakları ihlallerini belgelemişti.

9 Ekim 2016 tarihindeki saldırılarda güvenlik güçlerinin neden olduğu iddia edilen insan hakları ihlallerinden başka, Lee Myanmar Hükümetinin Rohingya Müslümanlarına karşı ayrımcılık güden politikalara devam etmesiyle onların hayatını daha zor hale getirdiklerini vurguladı.

“Myanmar Hükümetini derhal bu topluluğun maruz bırakıldığı ayrımcılığı durdurmaya, daha fazla ciddi boyutta insan hakları ihlallerini önlemek için şimdi harekete geçmeye ve zaten meydana gelmiş insan hakları ihlallerini hızla, ayrıntılı olarak, bağımsız ve tarafsız şekilde soruşturmaya çağırıyorum” diyen Lee Rohingya halkına tekrar bir umut verebilmek adına bunu onlara borçlu olduğumuzu kaydetti.

Bangladeş ziyareti sırasında başkent Dakka ve Rohingya müslümanlarının uğradıkları şiddetten kaçarak sığındıkları Myanmar ile sınırdaki Cox’s Bazar kentini ziyaret eden Lee, konuyla ilgili nihai raporunu 13 Mart tarihinde BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunacak.

Cenevre merkezli İnsan Hakları Konseyi tarafından atanan Özel Raportörler bu görevi onursal olarak sürdürüyor ve herhangi bir ücret almıyorlar.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb