ÜST MENÜ

BM insan hakları uzmanları AB’nin mülteci taşıyan teknelerle ilgili son önlemlerinin daha fazla ölüme yol açabileceğini belirtiyor

Sicilya açıklarında kurtarılan göçmenler. IOM/Francesco Malavolta (arşiv)

Sicilya açıklarında kurtarılan göçmenler. IOM/Francesco Malavolta (arşiv)

 

Birleşmiş Milletler insan hakları uzmanları, Avrupa Birliği’nin Akdeniz’de kurtarma operasyonlarına yönelik yeni önlemlerinin insanların hayatlarını tehlikeye atabileceğini ve uluslararası standartlara uygun olmadığı uyarısında bulundu.

Göçmenlerin Hakları Özel Raportörü Felipe González Morales ve İşkence ile Mücadele Özel Raportörü Nis Melzer, deniz kurtarma ekiplerince uygulanması öngörülen kurallar dahil olmak üzere AB’nin önerdiği yeni eylem planının, insanların Libya’da daha fazla hak ihlali ile karşı karşıya kalarak yaşamlarını tehlikeye atacağını ve uluslararası standartlara uygun olmadığını söyledi.

Uzmanlar, çözümün Libya’nın daha önce denediği belirtildiği şekilde teknelerin uluslararası sulara erişimini engellenerek ya da uyarı atışı yapılarak çözülemeyeceğini, bunun sadece denizde daha fazla göçmenin hayatını kaybetmesine yol açacağını ve zor durumdaki insanlara yardım sorumluluğunun ihlali anlamına geleceğini belirtti.

Avrupa Komisyonunun desteğiyle İtalya tarafından hazırlanan uygulama Libya’dan İtalya’ya mülteci taşıyan teknelerin engellenmesini amaçlıyor.

Özel Raportörler, merkezi Cenevre’de bulunan İnsan Hakları Konseyi tarafından üye ülkelerdeki belli insan hakları konularını incelemek ve Konsey’e rapor vermek üzere görevlendiriliyor. Raportörler söz konusu görevleri karşılığında bir ücret almıyor ve BM personeli sayılmıyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb