ÜST MENÜ

BM insan hakları uzmanları İşgal Altındaki Filistin Topraklarında akan kandan derin endişe duyduklarını açıkladı

BM’nin işgal altındaki Filistin topraklarındaki İnsan Hakları Özel Raportörü Makarim Wibisono ile Hukuk Dışı, Keyfi ve Yargısız İnfazlar Özel Raportörü Christof Heyns, yaptıkları ortak açıklamada, işgal altındaki Filistin topraklarında ve İsrail’de ekim ayının başından bu yana devam eden ve 80’den fazla Filistinlinin ve 15 İsraillinin yaşamını yitirdiği, binlerce Filistinlinin ve 100’den fazla İsraillinin yaralandığı şiddet olaylarından dolayı derin endişe duyduklarını açıkladı.

07-21-unrwa-gaza

Çatışmalardan en çok çocuklar etkileniyor

İnsan hakları raportörleri Perşembe günü El Halil’de bir hastanede İsrail gizli polisi tarafından yapılan bir operasyonda bir Filistinlinin öldürülmesi sonrasında yaşanan şiddete son verilmesi ve uluslararası hukuka sıkı sıkıya riayet edilmesi çağrısı yaptı.

 Açıklamada, bazıları yargısız infaz olabilecek nitelikte olmak üzere İsrail güçlerinin Filistinlilere karşı aşırı güç kullandığına dair haberlerin çıkmaya devam ettiği ve bunların bir kısmın da video kayıtlarının bulunduğu ifade edildi.

  Mevcut şiddetin uzun süredir devam eden İsrail’in, işgali sonucu yürüttüğü politikalar ve uygulamalarından kaynaklandığını ifade eden raportörler,  “Böyle bir ortamda liderlerden kan dökülmesine son verilmesi çağrısı yapması beklenir” dedi.

 Wibisono özellikle Filistinliler ile çok sayıda İsrailli yerleşimcinin yan yana yaşadığı El Halil’deki olay ve çatışmaların sayısının artmasından endişe duyduğunu belirtti ve “Orada olayların çıkabileceği tahmin edilemeyecek bir durum değil, ancak İsrail güvenlik güçlerinin güç kullanma konusunda uluslararası standartlara uyması gerektiği yönündeki çağrımı güçlü bir şekilde yineliyorum” dedi.

 Raportörler, İsrail Başsavcısı Yehuda Weinstein’ın güvenlik güçlerinin hayati bir tehlike olmadıkça silah kullanılmaması ve silahın orantılı kullanılması konusundaki açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirttiler.

 Heyns, bazı İsrailli polislerin ve politikacıların aksi yöndeki beyanatları nedeniyle Başsavcının açıklamasının büyük önem taşıdığını belirtti.

 Raportörler yargısız infaz iddialarının tümünün bağımsız yargı tarafından kapsamlı ve hızlı bir şekilde soruşturulmasını ve kurbanların ailelerine gerekli tazminatın verilmesini istedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb